Sicilia / dovolenka Taliansko
      dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  ČLÁNKY:
Sicilia krásna divoká
Sicilia história
Južné Taliansko
Cesta po Puglii
Ostuni Vieste
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
TALIANSKO-REGIONY:
TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
. . . . . . . . . . . . . . . . . .
DOVOLENKA LETO:
DOVOLENKA
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Sicília krásna a divoká

Najväčší ostrov Talianska sa nachádza v južnom Stredomorí. Sicília je krásna a divoká a plná kontrastov. Od pobrežia až po jej najvyšší vrchol je rozdiel vyše 3.000m a rozdiel medzi klimatickými podmienkami pri mori a v horách je obrovský. Od nepamäti sužovaná zemetraseniami, sopečnými erupciami a nekonečnými bojmi o jej ovládnutie.

Geografia
Ostrov Sicília má rozlohu 25.708 km2 a je najväčším ostrovom nielen Talianska ale celého Stredomoria. Má úžasnú strategickú polohu - nachádza sa uprostred cesty medzi Suezským prieplavom a Gibraltarom. Sicília je spojená s Európou a Afrikou aj geograficky - nachádza sa na rozhraní 2 zemských platní. Časť severovýchodnej Sicílie je pokračovaním pohoria Apeniny, juhozápadná časť Sicílie je pokračovaním afrického pohoria Atlas. Sú tu 3 horské masívy - Mebrodi, Madonie a Peloritani.
Vulkanický reťazec prechádza od sopky Vesuv cez Aeolské (Liparské) ostrovy až po ostrov Linosa . Sopka Etna je súčasťou tohto reťazca a je najvyššou sopkou Európy - je vysoká 3.323 m.
Ostrov obmývajú 3 moria - Stredozemné na juhozápade, Tyrhénske na severe a Iónske more na východe. Severne od Sicílie, v Tyrhénskom mori sa nachádza súostrovie - Aeolské alebo Liparské ostrovy vzdialené od jej pobrežia 30 - 80 km. Patria sem ostrovy Lipari, Salina, Vulcano, Stromboli, Filicudi, Alicudi a Panarea. Na západe sa nachádzajú Egadské ostrovy - Marettimo, Levanzo a Favignana. Južne od pobrežia - bližšie k Tunisku ( 80 km) ako k Sicílii ( 110 km) sa nachádza ostrov Pantelleria. Na juhu sa nachádzajú ešte Pelagické ostrovy - Linosa a Lampedusa.

Fauna a Flóra
Dych vyrážajúca príroda - hrdá „nevesta“ Etna, krásne úpätia pokryté vinicami a nádherné more s priľahlými ostrovmi. Nájdete tu tisíce druhov rastlín, pričom aj tu sa prejavili stáročia nadvlády - Gréci sem priniesli olivovníky a vínnu révu, citrusové plody a ďatlovníky, manioky a cukrovú trstinu sem priniesli Saracéni ( Arabi). Nájdete aj endemické rastliny ako je jedľa nebrodská z čias treťohôr alebo cezmínie ostrolisté z doby ľadovej. Medzi rastliny, ktoré nájdete na Sicílii patrí dub, jaseň, cezmínia, tis, korkový dub, opuncia, oleander, pínia, eukalyptus. Nezabudnime ani na papyrus, ktorý nájdete v meste Siracusa (Syrakúzy). Západ ostrova je pokrytý vinicami, olivovníkmi a citrusmi. Na stredomorskej ( južnej) strane ostrova sa pestujú vonné africké tŕnisté kríky, miestami aj olivy a víno. Úpätie Etny je veľmi úrodné a pestuje sa tu vinič, olivy, citrusy a od 500 m nad morom sa tu pestujú aj pistácie, jedlé gaštany, vlašské orechy a mandle. Mimoriadne krásne a zraniteľne pôsobia žlté a fialové kvietky na lávových poliach vo výške 2000 - 3000 m nad morom.
Ostrov je v podstate celoročne zakvitnutý - počas zimných období je rozkvitnuté pobrežie, počas leta a jesene sú rozkvitnuté hory a na jar je rozkvitnuté podhorie.
Aj fauna je na Sicílii bohato zastúpená, bohužiaľ niektoré druhy sa už „podarilo“ vyhubiť, niektoré prežívajú vďaka prísnej ochrane. V hojnom množstve sú tu zastúpené vtáky - až 150 druhov vrátane veľkých dravých vtákov ako je orol skalný alebo sokol sťahovavý, pričom pre veľké množstvo slúži ostrov ako medzistanica na ceste na južných krajín. Pôvodné živočíchy ako diviaky, vlky, vysoká zver a mačkovité šelmy boli obľúbenou trofejou starých grékov a rimanov. Vďaka bezohľadnosti človeka už úplne vymizli vlci z Nebrodi a srnce z Etny, s vypätím posledných síl a vďaka prísnej ochrane prežívajú líšky, divá mačka, kuna, dikobraz, plch Nájdete tu aj endemity - divoké kone S. Fratella.

Kultúra a umenie
pripravujeme pokračovanie :-)


Popis letovísk a tipy na výlety uvádzame na stránke - Taliansko Sicilia
Dovolenka Taliansko - začnite v našom katalógu - dovolenka Sicilia

Taliansko články:
- Sicilia - krásna divoká
- Sicilia - história
 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko