Abruzzo
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Abruzzo

Obľúbená prímorská destinácia - talianske Abruzzo (top región leta 2006), sa stále teší veľkej obľube slovenských dovolenkárov. Medzi najpopulárnejšie letoviská regiónu Abruzzo patria: Martinsicuro, Alba Adriatica, Tortoreto Lido, Silvi Marina a Villa Rosa. V blízkosti San Benedetto del Tronto (Marche), ktoré je považované za centrum oblasti známej ako "Palmová riviéra", vyrástli ďalšie strediská na juhu Abruzzo - Martinsicuro, Alba Adriatica, Tortoreto Lido a jedno z najnovších stredísk Villa Rosa, zvaných Sette Sorelle (7 sestier). Sedem susedných stredísk provincie Teramo vrátane Silvi Marina, kúpeľného mestečka, ktoré bolo pôvodne rybárskou dedinkou a dnes je jedným z najnavštevovanejších stredísk regiónu.

Môžete tu stráviť dovolenku v tichšom prostredí a napriek tomu v blízkosti rušných centier s pestrými zábavnými možnosťami. Prímorská promenáda lemovaná palmami s vyznačenými chodníkmi je obľúbená hlavne milovníkmi bicyklovania, kolieskových korčulí a joggingu. Nájdete tu množstvo reštaurácií, kaviarní a barov. Strediská sú ideálne na strávenie krásnej dovolenky aj vďaka príjemnej klíme a infraštruktúre. Palmová riviéra má tradične vysoké hodnotenie v rámci kategórie dovolenka Taliansko. Ďalej na juh je pobrežie skôr skalnaté, pri mori sa krčia malé rybárske dedinky s typickými travocchi, malé rybárske chatky vyvýšené na koloch, ktoré sa dodnes používajú pri rybačke. Za susedov má regióny Marche, na severe, Molise na juhu, Lazio s hlavným mestom Rím na západe a na severovýchodnom pobreží Jadranské more.

V žiadnom meste nemôže chýbať miestny trh, ktorý sa koná týždenne. Tovar začnú obchodníci vykladať väčšinou už okolo piatej hodiny ráno a odídu až okolo 13,30. Vo všeobecnosti platí, že na trhu nakúpite čerstvejšie a lacnejšie sezónne produkty ako v obchodoch. Počas nakupovania skúste požiadať aspoň o zľavu (sconto) pri nákupe oblečenia a podobného tovaru, miestnym sa zjednávanie páči. Abruzzo má druhý najnižší počet obyvateľov spomedzi talianskych regiónov, čo spôsobil historický vývoj spolu s geografickými podmienkami: kraj je prevažne hornatý a hlavným spôsobom obživy tu bol chov oviec. Dnes tu po pôvodných horských osadách ostali zoskupenia domčekov, takže stojí za to spestriť si dovolenku pri mori aj výletom do hôr.

V hornatom vnútrozemí môžete vystúpiť aj na vrch Gran Sasso, ktorý je so svojimi 2.914m najvyšším vrchom v Taliansku (okrem Dolomitov na severe). Ponúka úžasný výhľad na obe moria obmývajúce taliansku čižmu - Jadranské aj Tyrhénske. V rozprávkovej krajine nájdete aj vyše dvoch tuctov hradov a zámkov a 4 národné parky. Klimatické podmienky sú tiež vhodné na pestovanie vína, známe je Trebbiano a Montepulciano d´Abruzzo.

Destinácie v Abruzzo, naše tipy na výlety

Atri je považované za najkrajšie mestečko regiónu Abruzzo. Tvorí ho bludisko úzkych bočných uličiek, schodov a priechodov s tehlovými alebo kamennými obydliami a kostolmi. Významný je dóm z 13.storočia, ktorý sa nachádza na mieste bývalých rímskych kúpeľov. Krypta kedysi slúžila ako bazén, apsida obsahuje fragmenty niekdajšej podlahovej mozaiky a tiež freskový cyklus, v ktorom Andrea Delito zachytil krajinu a architektúru v rozličných výjavoch zo Starého a Nového zákona, obdivovať môžete aj tehlovú zvonicu z 15.storočia. Ak chcete navštíviť miestny trh, koná sa každý pondelok. Výlet do Atri môžete spojiť s prehliadkou okolia: južne sa na kopci týči mestečko Penne, ktoré vyniká rovnorodosťou ulíc a domov z červenkastých tehál, ktoré mu dávajú hrejivú atmosféru. Východne od Atri je zas Loreto Aprutino známe freskou „Posledná večera“ v kostole Santa Maria in Piano.

Lanciano je mesto so zachovalým stredovekým jadrom. V chátrajúcej štvrti Civitanova sa nachádza kostol Santa Maria Maggiore z 13.st. s prekrásnym portálom a strieborným procesným krížom. V tejto štvrti sú aj ďalšie pamiatky, kostol Sant Agostino a teraz už opustený kostol San Biagio neďaleko vzácnej mestskej brány Porta San Biagio. Na zrúcaninách rímskeho mosta z éry Diocletiana sa týči dóm so zvonicou zo 17.storočia. Židovské geto Ripa Sacca bolo za čias najväčšieho rozkvetu mesta v stredoveku čulým centrom obchodu. Vtedy boli na obranu mesta vybudované aj hradby Torri Montanara.

L´Aquila ako hlavné mesto regiónu Abruzzo leží práve na úpätí spomínaného vrchu Gran Sasso, najvyššieho vrchu talianskej pevniny južne od Álp. Tunajšie staré uličky opäť lemujú rôznorodé kostoly a paláce. Na konci Via San Iacopo nájdete stredovekú fontánu Fontanelle delle Novantanove Canelle, pripomínajúcu 99 dediniek, údajne zjednotených Fridrichom II., ktorý toto mesto založil v roku 1240. Múzeum Nazionale d´Abruzzo (otvorené v utorok až nedeľu) v zámku zo 16.st. vystavuje kostru mamuta, rímske artefakty a sakrálne diela. Trhy sú tu denne. Severne od mesta si môžete prezrieť trosky divadla a amfiteátra starovekého Amiterna.

Scanno patrí medzi krásne stredoveké sídla. Mestečko situované na kopci uprostred panenskej krajiny pri čarovnom jazere Lago di Scanno je obľúbenou zastávkou turistov na ceste do národného parku Parco Nazionale d´Abruzzo a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta regiónu. Turistov priťahujú hlavne starobylé uličky, úzke schodiská, nádvoria nepravidelných tvarov s kostolíkmi a panskými domami, v oknách ktorých sa ženy venujú vyšívaniu a čipkám, čo spolu vytvára príjemnú romantickú atmosféru. V letných mesiacoch však nejde len o romantiku, o ruch v meste je postarané pestrým programom - napr. jazda na koni, plavba na loďke, či augustový festival vážnej hudby. Trhy v mestečku sú každý utorok.

Sulmona známa ako rodisko Ovidia a výrobou mandlí v cukru. Týmito confettami sú posypaný po svadobnom obrade novomanželia, aby po nich kráčali v ústrety spoločnému šťastiu. Množstvo starobylých domov dodáva mestu zvláštne kúzlo. Palác Annunziata na Corso Ovidio je isto najväčším klenotom mesta, vnútri sídli Museo Civico s expozíciou miestnych pamiatok, obrazov a zlatníckych výtvorov. Pri jednom z mnohých pozoruhodných kostolov, San Francesco, sa vinie akvadukt Fontana del Vecchia, ktorý zásoboval vodou miestne priemyselné podniky. Trhy sa tu konajú každú stredu a sobotu. Na západ od mesta leží Cocullo, kde sa v máji koná zaujímavý festival na počesť patróna mesta Domenica Abate, ktorý vraj oslobodil mesto od hadov. Ulicami teda nesú jeho sochu ovešanú hadmi.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Abruzzo
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Abruzzo, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko