Campania
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Kampánia / Campania

Campania alebo aj Kampánia je taliansky región s najvyšším počtom obyvateľov, ktorí sú koncentrovaní najmä v okolí hlavného mesta regiónu, významného prístavu plného historických pamiatok, Neapol. Nečudo, Kampánia je veľmi úrodná oblasť, k čomu prispieva aj svetoznáma sopka Vezuv. Neapolský záliv má výbornú polohu v rámci celého Talianska i Stredomoria a je jedným z najnavštevovanejších miest Talianska. Kampánia je vyhlásená prekrásnym prírodným prostredím, nádherným členitým pobrežím a priezračným morom, ale aj veľmi cennými historickými pamiatkami. Výborná je tiež kampánska kuchyňa, známy syr mozzarella pochádzajúci práve z tejto oblasti je ten „pravý“ – Mozzarella di Bufala.

Navštíviť môžete aj niektorú z „bufalých“ fariem vo vnútrozemí (napríklad na ceste z Neapola na prehliadku paláca v Caserte). Ak budete mať šťastie, alebo sa vopred dohodnete, podarí sa Vám vidieť aj celý proces výroby tohto chutného syra. Ak to šťastie mať nebudete, nakúpite aspoň zásoby syrových a mäsových pochúťok v špecializovaných predajniach. Región Kampánia sa nachádza v južnom Taliansku na západnej strane Apenín. Jeho západné pobrežie obmývajú vody Tyrhénskeho mora. Sever tvorí hranica s regiónmi Lazio a Molise, na východe sa nachádzajú Puglia a Basilicata. Asi 250 km v mori smerom na západ leží ostrov Sardínia.

Počas návštevy Kampánie si rozhodne nenechajte ujsť príležitosť pozrieť si amalfské pobrežie. Amalfitana. Tvorí ho 13 miest nachádzajúcich sa pozdĺž pobrežia medzi Salernským zálivom a mestom Neapol. Zálivy a morské útesy, rozmanité scenérie okúzlia návštevníkov mestečiek Vietri sul Mare, Cetara, Minori, Ravello, Scala, Praiano, Atrani, Positano, Amalfi, Conca dei Marini, Furore a Tramonti. Každé z týchto miest má poklad tvorený citrónovníkmi, záhradami, vilami, morom, plážami, neopakovateľnou vôňou a atmosférou. Miestni obyvatelia právom označujú túto časť Kampánie za najkrajšie miesto v Taliansku.

Osobne sme navštívili prešli celé pobrežie tohto južanského kraja vrátane známeho ostrova Capri a Ischia niekoľko krát. Hneď ako sme sa vymotali z mesta Salerno (poza impozantný morský prístav) začala sa cesta kľukatiť a zarezávať do kolmého skalného útesu nad morom. Za celý deň jazdy sme prešli len niekoľko desiatok kilometrov priemernou rýchlosťou 15km/h, vždy po niekoľkých zákrutách sme zastavovali a kochali sa výhľadom. Už v prvom mestečku na tejto "útesovej" trase v Cetare sme si museli dať kávu a trochu toto nadšenie „predýchať“. Najkrajšie scenérie sa návštevníkom otvoria v Amalfi a najviac ospevované z týchto miest, Positano.

Oblasť Cilento láka turistov zas z iného dôvodu: kombináciou historických pamiatok a nádherných pláží. Mnohé z nich boli ocenené tzv. modrou zástavou, ktorá je udeľovaná oblastiam kde sa ľudia chovajú k „prírode priateľsky“. Sem patria medzi inými aj strediská, ktoré nájdete v našom katalógu: Castellabate, Agropoli, Palinuro, Marina di Camerota, či Punta Licosa (raj pre potápačov), Pollica, Ascea, Pisciotta a Sapri. Pamiatky z dávno zašlých čias, ako archeologické nálezisko Paestum s pozostatkami chrámov z roku 600 pred n.l. sú počas letnej sezóny krásne nasvietené a výlety do minulosti doprevádza hudba. V súčasnosti turisti navštevujú tri veľké, zachovalé chrámy v Paeste – Hérin, Neptúnov a bohyne Ceres.

Vyššie sme spomenuli sopku Vesuv, nedá sa pri tejto hore nezastaviť a vynechať ju pri opise kraja, ktorému dominuje. Neodmysliteľné sú ničivé následky jej činnosti z roku 79, kedy boli pochované mestá Pompei, Herculaneum a Oplontis. Ich odhalené pozostatky si určite nezabudnite pozrieť. Naše tipy na výlety berte ako stručný výber z mnohých, keďže rozsah všetkých zaujímavostí Kampánie by zabral rozsah knihy.

Destinácie v Kampánii a tipy na výlety

Ostrov Ischia - je najväčším ostrovom Neapolského zálivu. Hlavným mestom je Ischia, ktorá pozostáva z dvoch častí - Ischia Ponte a Ischia Porto. Ischia Ponte je najstaršia časť mesta, Ischia Porto zas najrušnejším centrom ostrova. Vinice, ovocné sady a píniové háje vytvárajú typický obraz krajiny. Krásny termálny ostrov Ischia s miernym a stálym podnebím, množstvom zelene a očarujúcimi prírodnými krásami je ideálny na strávenie dovolenky počas hlavnej letnej sezóny i v mimosezóne.

Viac ako 100 teplých a studených termálnych prameňov, vybudované liečebné centrá a vysoká kvalita služieb robí z tohto ostrova nielen ideálne miesto na dovolenku ale aj liečebné centrum zdravia. Pomocou rôznych procedúr - bahenné zábaly, inhalácie, liečivé kúpele a iné kúry sa tu úspešne liečia bolesti chrbtice, reumatizmus, astma, kožné, gynekologické a dýchacie ochorenia. Určite navštívte nádherné termálne parky umiestnené uprostred krásnej zelene s exotickými rastlinami s množstvom bazénov s termálnou a minerálnou vodou a vírivkami.

Najkrajší termálny park ostrova - Poseidonove Záhrady sa rozprestiera na okraji mesta Forio. Za primerané vstupné môžete vyskúšať termálne bazény rôznej teploty. Park je situovaný na úpätí útesu v nádhernom prírodnom prostredí. Mestečko Forio sa nachádza na západnej strane ostrova. Podľa nášho vkusu je najkrajším miestom ostrova, má výbornú polohu - leží v kotline pod najvyšším vrchom Monte Epomeo (788 m.n.m.) a keďže je orientované na juhozápad, preto je celý deň zaliate slnkom. Obzvlášť pekný je západ slnka nad morom. V tomto mestečku nájdete všetko – zábavu, kúpele, pláže, kaviarne, obchody, parky a v neposlednom rade aj historické pamiatky.

Panza je mestská časť a nachádza sa nad zálivom Sorgetto, kde vyvierajú termálne pramene priamo do mora. Nakoľko je pobrežie členité, vybrať si môžete z pláží, ktoré sú piesčité (napr. Citara, La Chiaia, San Francesco a Cava dell´Isola). Pri niektorých hoteloch je pobrežie kamenisté s prístupom k moru po schodoch. Tieto časti, hoci ťažšie prístupné, sú však menej preplnené, majú jedinečnú romantickú atmosféru a krásne zátoky.

Ostrov Capri - pozostáva z dvoch oblastí: Capri a Anacapri. Je obklopený Tyrhénskym morom, asi 35 km od prístavu v Napoli. Kamenisté pobrežie ukrýva množstvo jaskýň a ostrov má bohatú stredozemskú faunu a flóru. Najvyšším miestom ostrova je skalnatý vrch Solaro (589 m.n.m.). Na jeho vrchol sa dostanete aj sedačkovou lanovkou a môžete si tak vychutnať nádherné výhľady – nezabudnite si fotoaparát. Capri má aj bohatú históriu - môžete navštíviť Augustovu záhradu alebo Tiberiovu vilu. Je ideálnym miestom na strávenie pokojnej „honosnejšej“ dovolenky, ostrov je naozaj vychýreným dovolenkovým miestom najmä medzi náročnou a solventnou klientelou, čomu zodpovedajú aj ceny.

Ekonomicky výhodný tip: Ak chcete stráviť dovolenku na ostrove v tejto časti Talianska a ceny na Capri sa Vám zdajú príliš vysoké, skúste si vybrať z ponuky na blízkom ostrove Ischia. Na Capri si urobte jednodňový výlet loďou: letovisko je dobre obsluhované lodnou dopravou z okolitých talianskych prístavov, množstvo výletných lodí dopraví denne na ostrov Capri tisíce turistov. Linky premávajú z pevniny aj z okolitých ostrovov. Samotná plavba je zážitkom.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Campania
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Taliansko články: - Južné Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Kampánia, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko