Valle d'Aosta
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Valle d'Aosta

Severozápadný cíp Talianska je územím regiónu Valle d'Aosta, ktorý rozlohou 3.263 km2, hustotou osídlenia ( 37 ob./ km2 ) a počtom obyvateľov 121.000 patrí na posledné, dvatsiate miesto v Taliansku. Však kvalitou horských destinácií patrí na popredné priečky v talianskom turizme. Zimná dovolenka Valle d'Aosta býva považovaná za ekvivalent k letnej dovolenke na Sardínii. Región Talianska Valle d'Aosta hraničí na západe s francúzskym krajom Rhone Alpes, na severe je susedom Švajčiarsko a výchdno-južným susedom je región Piemonte ako jediný z talianskych regiónov.

Práve susedné štáty majú veľký vplyv na politickú situáciu, kultúru, jazyk tohto pohraničného územia. Dlhé storočia bola Aosta súčasťou Francúzska. Miestne obyvateľstvo - Valdostania - rozprávajú francúzskym nárečím, pričom francúzsky jazyk je popri taliančine úradným jazykom. Menšina obyvateľstva žjúca na východe regiónu hovorí nemeckým dialektom.

Kraj patriaci medzi tie najmenšie kúsky Talianska si dokázal presadiť autonómne postavenie. Všetky dane tak putujú namiesto do Ríma, do vlastnej pokladnice. V príjmoch na obyvateľa sa Valle d'Aosta radí medzi najbohatšie regióny Talianska. Hlavnému mestu Aosta sa hovorí tiež Alpský Rím.

Prevažná časť územia Aosty leží vo vysokohorskom alpskom prostredí. Hory sú určujúcim faktorom pre všetky oblasti života ľudí. Údolie Aosta bolo odjakživa dôležitou cestou cez Alpy, čo dokazuje aj množstvo hradov. Význam údolia ako dopravnej tepny ešte narástol po otvorení tunela pod najvyšším vrchom Európy - Mont Blank ( Monte Bianco ), ktorý sa nachádza na hraniciach Francúzsko - Taliansko. Niekoľkonásobne tak vzrástol objem lyžiarskeho cestovného ruchu, ktorý patrí k hlavnému zdroju príjmov regiónu. Diaľnicu vedúcu z piemontského hlavného mesta Toríno do francúzskeho Chamonix lemujú hrady, ktoré si zaslúžia pozornosť milovníkov histórie a pamiatok.

Vysoké Alpy priťahujú milovníkov horskej turistiky a horolezcov, perfektné lyžiarske strediská napĺňajú miestne hotely lyžiarmi v zimnej sezóne. Príroda bola k tomuto malému kúsku Európy naozaj štedrá, veď s Francúzmi sa Valdostania delia o najvyšší vrch v Európe - Mont Blank (4.810m), so Švajčiarmi o 5.najvyšší Matterhorn ( 4.478m ) a na pomedzí s Piemontom leží druhá najvyššia alpská hora Monte Rosa ( 4.633m ). Najmasovejší zimný rekreačný šport - lyžovanie má vytvorené výborné podmienky v strediskách Courmayeur, Breuil-Cervinia-Valtournenche, La Thuile, Gressoney-St.Jean, Pila-Valle di Cogne ...

Viac o lyžovaní na -> lyžovanie Valle d'Aosta

Destinácie Valle d'Aosta, naše tipy na výlety

Hrady nedávno otvorený tunel pod Monte Bianco dal veľký význam diaľnici A5 vedúcej z piemontského hl. mesta Miláno cez Toríno, vedúcej do francúzskeho strediska Chamonix. Vedie údolím Aosta naprieč celým regiónom, ktoré malo veľký význam už v dávnejšej minulosti, ako cesta cez Alpy. Údolie je lemované množstvom hradov, ktoré si zaslúžia niekoľkodňový výlet po alpských pamiatkách poznávajúc románsko-gotickú históriu. Údolie je husto pretkané hradmi, pričom z jedného je vidieť na nasledujúci, aby si mohli navzájom vymieňať vizuálne signály.

Pri ceste z Piemontu narazíte na prvý hrad nad mestečkom Pont St.Martin - ťažko dostupná pevnosť Bard, ktorá slúžila aj v dobyvateľskom ťažení Napoleonovi. Castello d Issogne - leží pod mestom Verres, hrad je zrekonštruovaný a aj keď vyzerá ako zámok slúžil ako pevnosť, Castello di Verres - postavený na vyčnievajúcej skale plnil hlavne strážne poslanie, Castello di Ussel, Castello di Fenis - v blízkosti hlavného mesta, neslúžil ako pevnosť, ale ako luxusné sídlo šľachty. Smerom za hlavným mestom Aostasa nachádzajú ešte dva hrady - Castello di Sarre v ktorom je dnes múzeum kráľovského rodu a Castello di St.Pierre a prírodovedecké múzeum.

Pešia turistika vďaka prítomnosti vysokých alpských štítov s masívom nad 4.000 m je oblasť Valle d'Aosta centrom záujmu horolezcov a skialpinistov. Bežný turista by sa mal vo vysokých horách pohybovať len po vyznačených turistických trasách, alebo na ťažšie túry v sprievode znalého horského vodcu. Zaujímavé pre turistiku sú oblasti Monte Bianco, Matterhorn, Monte Rosa a najvyhľadávanejší Parco Nazionale del Gran Paradiso pod rovnomennou horou Gran Paradiso, ktorá dosahuje výšku 4.061 m n.m.

Pri potulkách po horách nezabudnite na výstroj. Aj v letných mesiacoch sa často dostanete do výšky s teplotou pod nulou. Preto jenutnou výbavou turistu kvalitná vetrovka, dobré trackové topánky, tričká, ponožky, spacák, batoh, čiapka, okuliare proti slnku, opaľovací krém, fľaša s vodou, baterka. V horách je potrebné dbať pokyny horskej služby a v poslednej dobe je výhodou mať pri sebe fungujúci mobilný telefón. Vrecková turistická mapa s vyznačenými trasami, pri lyžiarskych pobytoch skimapa s vyznačenými zjazdovkami a vlekmi.

Lyžovanie v Taliansku

Taliansko patrí medzi svetové lyžiarske veľmoci. Tamojšie lyžiarske strediská patria k tomu najlepšiemu, čo v Európe možno vyskúšať. Celé územie je obdarené horami, takže v každom talianskom regióne (okrem pár výnimiek Umbria, Puglia) sa nachádzajú lyžiarske strediská aspoň lokálnej úrovne. Tie naj-naj sa nachádzajú na severe Talianska, ktorý tvoria Alpy. Tie zasahujú do štyroch regiónov. Trentino-Alto Adige je domovom jedinečných Dolomitov. Dolomiti sú skalnaté hory nádhernej hnedej farby. Nachádzajú sa tu lyžiarske strediská: Cortina d'Ampezzo, Arabba, Marmolada, Val Gardena, Val di Fassa, Alta Badia (posledné štyri sa nachádzajú na známom lyžiarskom okruhu Sella Ronda), Alpe di Siusi, Kronplatz, Alta Pusteria, Valle Isarco, San Martino, Val di Fiemme ...

Ďalším významným lyžiarskym regiónom Talianska je Lombardia s hlavným mestom Milano, pýšiace sa prívlastkami móda, svetové veľtrhy, automobily, čokoláda, víno, futbal, nákupy a v neposlednom rade aj lyžovanie v Alpách. Lombardia nemá toľko ski-stredísk ako Trentino, alebo lyžovanie Valle d'Aosta. Však to čo Lombardia má, disponuje špičkovou lyžiarskou kvalitou - strediská Bormio, Santa Caterina, Aprica, Livigno, Tonale, Ponte di Legno, Presena, Pejo, Valchiavenna, ľadovec Passo Stelvio ...

Medzinárodná francúzsko-talianska lyžiarska oblasť Vialattea sa nachádza vo vysokých Alpách na konci údolia Valle di Susa. Lyžiarske terény ležia vo výškach od 1.350 do 2.800 m.n.m. Talianska časť rezortu sa nachádza v regióne Piemonte. Okrem Vialattea sa v Piemonte nachádzajú ďalšie známe lyžiarske strediská Bardonecchia, Limone Piemonte, Pragelato ... a množstvo menších lyžiarskych stredísk regionálneho významu. Ski resort Vialattea združuje 4 piemontské strediská: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana, Claviere a jedno francúzske - Montgenevre. Vzájomne sú všetky poprepájané takže je možné absolvovať na lyžiach 214 tratí - celkovo vyše 400 km udržiavaných zjazdoviek. Tieto hodnoty zaraďujú ski-resort Vialattea do top-10 najväčších prepojených stredísk v Európe. Prestížne lyžiarske olympijske stredisko Sestriere vybudovali majitelia torinskej automobilky.

Najmenší taliansky región Valle d'Aosta sa nachádza v najvyšších Alpách, kde dominujú Matterhorn, Mont Blanc, Monte Rosa. Vyše dvadsať stredísk, z ktorých najvýznamnejšie sú Courmayeur-Mont Blanc-Chamonix (150km), Espace San Bernardo - La Thuile-La Rosiere (150km), Breuil Cervinia-Valtournenche-Zermatt (350km), Gressoney-La Trinite-Champoluc-Alagna-Monte Rosa (180km), Pila (70km) obohacuje lyžovanie v Taliansku o tisícku kvalitnýh upravených zjazdoviek. Ponuka lyžovania vo voľnom teréne je ešte bohatšia. Práve freeride, skialpinizmus a ski-touring sú v tejto oblasti najvyhľadávanejšou zimnou aktivitou. Moderné formy heliskiing a paragliding sprístupňujú náročné a vzdialené svahy ešte väčšiemu počtu lyžiarov. Stovky profesionálnych sprievodcov a freeride inštruktorov podnikajú denne túry s klientami, ktorí získavajú vzácne trofeje v podobe zlyžovaných svahov pod najslávnejšími 4-tisícovkami v Alpách.

Lyžiarske strediská Valle d'Aosta

Lyžiarskou jednotkou najvyššej úrovne je celý región Valle d'Aosta, ktorého lyžiarske strediská sú dostupné na spoločný skipas Aosta. Tento sa vyplatí domácim lyžiarom, ktorí si kupujú skipas na celú zimnú sezónu. Celoplošný skipas Vall d´Aosta je možné rozšíriť o zahraničné lyžiarske strediská - Zermatt, La Rosiere, Chamonix, Verbier ... Ceny skipasov sa potom môžu dosť líšiť. Záleží na tom, v ktorom stredisku sa skipas zakúpi a ktoré bude prvým nástupným strediskom lyžovačky. Sipas Cervinia - platí pre lyžiarske stredisko Cervinia-Valtournenche (CH-Zermatt). Sipas Courmayeur - platí pre lyžiarske stredisko Courmayeur (F-Chamonix). Sipas Gressoney - platí pre lyžiarske stredisko Gressoney-Champoluc. Sipas La Thuile - platí pre lyžiarske stredisko La Thuile (F-La Rosiere). Sipas Pila - platí v lyžiarskom stredisku Pila.

COURMAYEUR - lyžiarske stredisko na talianskej strane majestátneho obra Mont Blanc (4.810m). Courmayeur patrí k starým horským sídlam, so zachovalou pôvodnou alpskou architektúrou. Ponúka všetky druhy lyžiarskych aktivít, vyše 100km kvalitne priravených zjazdových tratí všetkých náročností. Lanovky vás vyvezú na svahy medzi Mont Chetir (2.343 m) a sedlom Tete Youlaz (2.631 m), ktoré začínajú priamo v meste. Najdlhšia zjazdovka v stredisku meria vyše 6 km. Z okolitých terénov je mnoho vhodných pre milovníkov lyžovania v panenskom snehu. Čerešničkou je zjazd pod vrcholom Aiguille du Midi (3.843 m), kam vedú lanovka z Courmayeuru aj z francúzskeho Chamonix, ktoré sú takto vzájomne prepojené a ponúkajú lyžiarom fantastické možnosti.

Minimálne deň sa oplatí vyčleniť lyžovačke v neďalekom svetoznámom stredisku Verbier vo Švajčiarsku, ktoré je súčasťou ďalšieho ski-giganta zoskupenia 4-Valleés. Pre bežky je v ponuke 30 km bielej stopy. V Courmayeur zažijete najvyšší level rekreačného lyžovania.

BREUIL-CERVINIA / VALTOURNENCHE - lyžiarske stredisko sa nachádza v exotickom prostredí pod špicatým vrcholom Matterhorn ( 4.478m, taliansky názov "Cervino"), ktorý je známy ako horolezecký oriešok. V mesta Breuil-Cervinia (2.050m) sa nachádzajú hotely a od nich vedú vleky a lanovky na Gran Sometta (3.165m), cez ktoré pokračuje prepojenie s nižšiepoloženým lyžiarskym mestečkom Valtournenche (1.524m). Odtiaľ vedie kabínková lanovka do lyžiarskeho areálu pod Matterhornom. Na švajčiarskej strane sa nachádza Zermatt - prestížne stredisko, ktoré znalcom dobrej lyžovačky netreba predstavovať.

Žiadne nesplniteľné želania, lyžovačka 365 dní v roku, raj zimných športov pre deti rekreačných lyžiarov aj profíkov. Prepojenie Valtournenche-Zermatt patrí k alpským klenotom, niekoľko prvenstiev napr. 22 km zjazdovka z „Klein Matterhorn“ do Valtournenche a 17 km trať do Zermattu, perfektne udržiavané zjazdovky pre všetky kategórie lyžiarov, dostatočné množstvo voľných lyžiarskych terénov, pretekárske dráhy, snowcross, snowboarding, skialpinizmus, sánkovanie, bežecké areály, spolu 197 km zjazdoviek, nespočet reštaurácií priamo na svahoch, nezabudnuteľné zážitky, kvalitný úlovok do zbierky zdolaných top-ski-stredísk.

GRESSONEY / MONTE ROSA - rozľahlá lyžiarska oblasť pod druhým alpským velikánom, ktorý bol nazvaný podľa tvaru kamennej ruže - Monte Rosa poskytuje výborné terény na lyžovanie. Cez tri údolia ( Valle d´Ayas, Valle di Gressoney, Valsesya) bolo vybudované lyžiarske stredisko, ktoré spája mestečká Champoluc, Gressoney (obidve Aosta) s piemontským Alagna. Z najvyššieho bodu lyžiarskeho areálu, ktorým je vrcholová stanica lanovky Punta Indren (3.260m) vedie najdlhšia čierno-červená zjazdovka, ktorá má prevýšenie cez 2.000m, do nástupnej stanice v Alagna Valsesia (1.212m). Celkom je k dispozícii 61 tratí s dĺžkou 180km upravených zjazdoviek všetkých náročností. Najlepšie podmienky pre milovníkov voľných terénov, ktorých je na okolí nespočet. Raj pre powder-ski, skialpinistov, snowboardistov a horolezcov ski-tour.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Valle d'Aosta
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Valle d'Aosta, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko