Sicilia / dovolenka taliansko
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Sicília

Sicília je najväčší ostrov Talianska s rozlohou 25.709 km2, ktorý je nazývaný „ostrovom Slnka“, hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v stredozemnom mori. Od pevniny je ostrov oddelený len Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky je vzdialený len 140 km dlhý Tuniský prieplav. Vďaka jej strategickej polohe na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov, čo výrazne poznačilo jeho kultúru, zvyky a gastronómiu. Ostrov Sicília začali osídľovať už pred n.l. a jeho prvými obyvateľmi boli Sikanovia, Sikulovia a Elymovia.

Kolonizácia ostrova začala v 11.storočí pred n.l. Najprv Sicíliu ovládli Gréci, ktorí založili mestá Messina, Naxos a Syrakúzy, potom to boli Kartáginci, ktorí založili mesto Palermo, neskôr na celých 600 rokov ho ovládli Rimania. Po nich nasledovali dobyvatelia - Vandali, Ostrogoti, Arabi a Normani. Poslední dobyvatelia - Normani sa pričinili o rozkvet Sicílie. V neskorších obdobiach bojovala o Siciíliu takmer celá Európa. V roku 1861 sa stala súčasťou Talianska. K pevnine sa najviac približuje pri regióne Kalábria, vzdialenosť medzi prístavmi Mesina a Villa San Giovanni je asi 5 km.

Pohnutá história a striedanie rôznych kultúr zo Sicílie spravilo jedno z historicky najpríťažlivejších oblastí sveta. Nájdete tu pamiatky staré takmer 5000 rokov od dôb fénickej a helénskej kolonizácie, cez rímske, arabské a normánske obdobie až k talianskemu baroku. Medzi typické Sicílske produkty patria olivy, mandle, citrusy, pistácie, vinič a nájdete tu aj aleje korkových dubov.

Pri návšteve Sicílie určite ochutnajte tradičné sicílske jedlá - makaróny so sépiami, špagety so sardelami a ryby - čerstvé s bylinkami, cesnakom alebo kaparami a olivami.

Sicília je plná kontrastov jej symbolom je stále činná Sopka Etna, pulzujúce mesto Palermo, Syrakúzy s gréckymi ruinami. Veľkou atrakciou sú aj priľahlé Aeolské ostrovy - Lipari, Salina, Vulcano, Stomboli, Filicudi, Alicudi a Panarea, ktoré sú od Sicílie vzdialené 30-80 km a sú dobrým cieľom námorných výletov.

Medzi obyvateľov Sicílie patrili aj známe osobnosti - Archimedes, Vincenzo Bellini, Luigi Pirandello, Salvatore Quasimodo, Giovani Falcone a množstvo iných. Mimoriadna krása krajiny , pekné pláže, množstvo antických pamiatok a v neposlednom rade aj priateľskosť a pohostinnosť miestnych obyvateľov vytvorili z tohto ostrova zvlášť obľúbený cieľ turistov, ktorí sa sem každoročne hrnú z celého sveta.

Dovolenka na Sicílii

TAORMINA patrí medzi najobľúbenejšie a najmalebnejšie turistické strediská v Taliansku. Nájdete tu najkrajšie prírodné divadlo na svete z 3. storočia pred n.l. ktoré postavili Gréci. Hlavná promenáda Corso Umberto, úzke uličky a prekrásny výhľad z terás dotvára romantickú atmosféru. Krásny výhľad na dymiaci vrchol sopky Etny, priezračné more, pobrežie neďalekej Kalábrie, krásne piesočnaté pláže, zákutia s útesmi a historické pamiatky sú zábezpekou vynikajúcej dovolenky.

GIARDINI NAXOS je najvyhľadávanejším turistickým strediskom s veľmi kvalitnými hotelovými službami a bohatou históriou. Práve tu postavili Gréci svoje prvé mesto. Doporučujeme navštíviť antické múzeum.

CATANIA je druhé najväčšie a najmodernejšie mesto Sicílie a leží priamo na úpätí Etny. Mesto bolo založené už v roku 729 pred n.l. Mesto postihli hneď 2 katastrofy za sebou - v roku 1669 zničil časť mesta výbuch sopky a v roku 1693 veľké zemetrasenie. Jeho obnovu viedol Giovanni Batista Vaccarini, ktorý dodal mestu neopakovateľnú atmosféru - postavil budovy z čierneho lávového kameňa. Špeciálne doporučujeme navštíviť Duomo St Agata v centre mesta na námesti Piazza Duomo, kde v samotnom strede nájdete fontánu - symbol mesta - Fontana dell´Elephante so slonom s lávového kameňa. Okrem toho určite nevynechajte návštevu, Teatro Romano, Teatro Bellini, Pevnosť Castello Ursino, barokový kostol San Nicolo. Ak chcete nasať pravú trhovú atmosféru navštívte aj typické trhy kde nájdete všetko - ryby a plody mora, ovocie a zeleninu, mäso, rôzne druhy korenia, syry a olivy.

PORTOROSA v preklade Ružový prístav sa nachádza medzi Tindari a Capo Milazzo. Portorosa je moderné, malé, sympatické letovisko má výhodnú polohu - jeho dlhé piesočnaté pláže sa nachádzajú oproti Liparským ostrovom.

AGRIGENTO bolo založené v roku 581 pred n.l. Grékmi z Rodosu. Na mieste bývalej akropoly vyrástlo moderné mesto, ktoré svojou bohatou históriou láka turistov. Zachovalo sa veľa zrúcanín hradieb a chrámov. Najznámejšie sú dórske chrámy Tempio di Giove (Jupiterov chrám), Tempio di Ercole (Heráklov chrám), Tempio della Gondordia (Condoriin chrám) a Tempio di Giunone (Junin chrám). Odporúčame aj návštevu kostola Chiesa del Purgatorio.

CAMPOFELICE DI ROCELLA je mestečko v provincii Palermo a nachádza sa asi 50 km juhovýchodne od mesta Palermo. Mesto má celkom 5.400 stálych obyvateľov. Prvá písomná zmienka je o Torre Roccella - hrad zo 14 storočia p.n.l. , ktorý slúžil ako opevnenie a ochrana priľahlej oblasti. Navštívte aj Chiesa Madre, kostol , ktorý je najatraktívnejšou budovou v meste.

Tipy na výlety - Taliansko / Sicilia

Sopka Etna - desiata najväčšia aktívna sopka na svete. Okolie Etny je vyhlásené za národný park. Výstup na vrchol je nebezpečný a obhliadka je možná železnicou alebo lanovkou. K nižšie položeným a menším kráterom ako je Silvestri alebo Cratere della Eruzione 2001 ako už aj jeho názov vypovedá, Etna aj tadiaľ chrlila lávu pri jej poslednej erupcii je možný peší výstup.

Messina - významný prístav ktorý spája ostrov s pevinou, zachoval sa tu normandský kostol Santussima Annunziata dei Catalani z 12. Storočia, ostatné pamiatky boli zničené pri zemetrasení v roku 1908.

Syrakúzy - mesto ktoré postavili Gréci patrí medzi najlepšie prístavy v Talianska. Základ starého mesta je na ostrove Ortigia, ktorý s pevninou spájajú 3 mosty. Tu nájdete aj najvýznamejšiu dórsku pamiatku Sicílie - Apolónov chrám, Dóm - pôvodne grécky chrám bohyne Athény, Grécke divadlo, ktoré patrí medzi najväčšie antické divadlá bolo postavené v 5 storočí p.n.l., určite navštívte Dionýzovo ucho - jaskyňa s vynikajúcimi akustickými vlastnosťami a vchod do nej má tvar ucha, a počas vlády Dionýsa I. minulosti súžil aj ako väzenie. V Syrakúzach sa narodil Archimedes a žil dramatik Aischylos, niekoľkokrát ho navštívil Platón.. Pri návšteve si vychutnajte prechádzku okolo prístavu, kde uvidíte kotviť luxusné jachty, potúlajte sa úzkymi uličkami alebo si vychutnajte kávu na terase s výhľadom na more. Syrakúzy sú aj mestom papyrusu a tak nezabudnite si pozrieť ako rastie a kúpte si suvenír z neho vyrobený . Mesto bolo vďaka svojej nekropole zapísané do dedičstva UNESCO.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Sicilia
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Články o ostrove Sicília:
Sicilia - krásna divoká
Sicilia - história

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Sicília, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko