Trentino
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Trentino - Alto Adige

Hornatý región, ktorý má od roku 1992 štatút autonómnej oblasti. Jej vzniku predchádzali dlhé dejinné politické súvislosti habsburskej monarchie, Tyrolska a Talianska. Región Trentino - Alto Adige má dve provincie - južné Trentino s hlavným mestom Trento, ktoré bolo stáročia súčasťou habsburskej ríše a severné Alto Adige nazývané aj južné Tyrolsko (Sudtirol) s hlavným mestom Bolzano. Miestne obyvateľstvo tvoria Tyroláci a Taliani, súžitie týchto dvoch etnických skupín nebolo vždy jednoduché. Hlavné zdroje príjmov nádherného horského regiónu dnes tvoria turistický ruch, najmä lyžovanie.

Dolomiti sú jedinečným geologickým útvarom. Kedysi v triase bola celá oblasť pokrytá teplým plytkým morom, neskôr počas alpského vrásnenia more ustúpilo, okrajové oblasti Álp sa začali dvíhať. V dobe ľadovej bol pôsobením ľadu dotvorený reliéf krajiny do dnešnej podoby. Dolomiti tvoria alpské predhorie, pričom sa nejedná o vyvrelé horniny ako v prípade Álp, Dolomiti sú tvorené sedimentami uhličitanu vápenatého a horečnatého, teda telami fosilizovaných morských živočíchov z dôb, kedy sa oblasť nachádzala pod morom. Hory vytvárajú nádherné kolmé lomy obrovských plôch charakteristickej hnedej farby. Ich usporiadanie reliéf a nadmorská výška vytvorili vhodné podmienky pre budovanie lyžiarskych areálov.

Región Trentino hraničí na severe s krajinami Rakúsko a Švajčiarsko, západnú hranicu tvorí Lombardia, južným susedom je Veneto. Trentino - Alto Adige patrí k najúspešnejším zimným turistickým destináciám v Taliansku. V zimnej sezóne ho zaplavujú turisti-lyžiari z celého sveta. Známe Talianske Dolomiti ponúkajú množstvo kvalitných lyžiarskych stredísk, ktoré sa podľa pôsobnosti oblastných skipassov rozdeľujú do 2 veľkých zoskupení - Dolomiti Superski a Skirama Dolomiti. Medzi najznámejšie lyžiarske strediská v Trentino patria nižšie uvedené Val Gardena, Val di Fassa, Val di Fiemme, Madonna di Campiglio, Folgarida, Marilleva a ďalšie.

Top lyžovačky v Trentino

VAL GARDENA so susedným Alpe di Siuse tvoria päťhviezdové lyžiarske stredisko, ktoré je vzdialené z Bratislavy 690 km. Je známe nielen vďaka pretekom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Patrí k najvyhľadávanejším v talianskych Dolomitoch. Val Gardena so strediskami Wolkenstein, Selva Gardena, Ortisei, Santa Cristina, Plan de Gralba. Má okolo 175 km prvotriednych zjazdoviek, prekrásne scenérie Dolomitov. Je súčasťou známeho lyžiarského okruhu Sella Ronda (spolu cez 200 km zjazdoviek). Moderné prepravné zariadenia patria k svetovej špičke. Po celú sezónu sú tu lyžiarske trate vynikajúco upravované, perfektné ubytovacie zariadenia, k tomu množstvo obchodov, kaviarničiek, cukrární, reštaurácií. Toto všetko dáva Val Gardene punc svetového strediska.

VAL DI FIEMME / Obereggen - najobľúbenejšie lyžiarske stredisko v Taliansku (viď mapa) ponúka lyžiarske terény všetkých náročností, v správnom pomere – pre začiatočníkov a malé deti, ako aj terény pre najpokročilejších lyžiarov, sa nachádzajú v nadmorskej výške od 860 m do 2.415 m. Nájdete tu 8 lyžiarskych areálov: Ski Center Latemar, Ski Area Alpe Lusia, Alpe Cermis, Passo Rolle, Lavazé, Oclini, Nova Ponente a Monte S.Pietro s 98% zasnežovaných lyžiarskych tratí, najmodernejšie prepravné zariadenia , upravené trate, možnosť kombinovaných skipasov, skibusová doprava v rámci skipasu, množstvo bežeckých tratí, nočné lyžovanie v Obereggene, bazény, korčuľovanie, Aprés Ski, reštaurácie, bary, kaviarne a diskotéky. Mestečká Cavalese, Predazzo, Castello di Fiemme, Ziano, Panchia a.i. ponúkajú dostatok ubytovania všetkých kategórií pre návštevníkov tohto strediska.

VAL DI FASSA E CAREZZA patrí k najnavštevovanejším lyžiarskym strediskám v Dolomitoch. Nachádza sa v ich centre (viď mapa). Mestečká Moena, Campitello a Canazei poskytujú ubytovanie návštevníkom. V údolí je 120 km zjazdoviek, lyžiarske stredisko je prepojené so susednou Arabba a Val Gardena. Je súčasťou známeho lyžiarského okruhu Sella Ronda (spolu cez 200 km zjazdoviek). Dobré spojenie na zjazdovky - miestny skibus. Hlavný areál Belvedere-Rodella má 40 km zjazdových tratí, Alba di Canazei a jej krásna čierna zjazdovka, pre rodiny ideálne Buffaure a Catinaccio, kde vás možno stretne aj Alberto Tomba. Kapacita strediska je vyše 75.000 osôb za hodinu.

SELLA RONDA - nezabudnuteľným zážitkom pre každého lyžiara je zlyžovanie bieleho kolotoča Sella Ronda, ktorý obklopuje horský masív Gruppo del Sella (3.150 m.n.m) a spája 4 svetoznáme lyžiarske strediská: Val Gardena-Alpe di Siusi, Alta Badia, Val di Fassa e Carezza, Arabba-Marmolada, s celkovou dĺžkou zjazdoviek 487 km (bez použitia skibusu teda "na lyžiach" je prepojených 350 km zjazdoviek). Skipasy: "Dolomiti Superski" - celoplošný skipas, ktorý platí vo všetkých strediskách neobmedzene, je platný aj na absolvovanie Sellarondy. Oranžová trasa: lyžovanie v smere hodinových ručičiek, celková dĺžka 41,8 km, prekonané prevýšenie 8.012m, 10 zjazdových tratí, 4 kabinky, 6 sedačiek, 1 vlek. Zelená trasa: lyžovanie proti smeru hodinových ručičiek, celková dĺžka 38,8 km, prekonané prevýšenie 7.717m, 13 zjazdových tratí, 4 kabinky, 11 sedačiek.

MADONNA di CAMPIGLIO je prestížne a najznámejšie zimné lyžiarske stredisko v Trentino, leží v údolí Val Rendena. Nájdete tu perfektný servis, lyžiarske trate všetkých náročností ako aj zjazdovky pre milovníkov snowboardingu a lyžovania vo voľnom teréne. 17 lyžiarskych škôl s takmer 150-mi inštruktormi, kde vás naučia všetko čo súvisí s témou lyžovanie. V Madonna di Campiglio sa koná kompletný program svetového pohára vo všetkých zimných disciplínach. Je tu viac ako 70 km (spolu s prepojením do Folgaridy, Marilevy viac ako 120 km) lyžiarskych tratí (z toho 60% umelo zasnežovaných), 15 lanoviek a 7 vlekov s prepravnou kapacitou 31.500 osôb za hodinu. Lyžovačka v Madonna di Campiglio patrí medzi najlepšie zážitky, aké môžete na lyžiach poznať, možno že tu stretnete nejaké známe celebrity.

FOLGARIDA - MARILLEVA Lyžiarske stredisko leží medzi horskými masívmi Dolomiti di Brenta, Adamello a Ortlerskými Alpami. Strediská pre lyžovanie tu vznikli v 70. rokoch podľa francúzskeho vzoru s obrovskými hotelovými komplexami. V lyžiarskom areáli pretkanom sedačkami a kabínkami prevládajú ľahké zjazdovky, ale vo Folgaride si vyberú aj náročnejší lyžiari. Atraktivitu strediska zvyšuje okrem krásnej prírody prepojenie na Madonna di Campiglio, kam môžete dolyžovať bez vyzutia lyží (len s permanentkou Superskirama). Hlavným nástupným miestom na lyžovanie je Marilleva (900 m.n.m.) odkial sa dostanete kabinkou na zjazdovky s prevažne severne orientovanými svahmi. Umelo zasnežovaných 91% tratí garantuje kvalitné snehové podmienky. Bohatý výber lyžiarskych tratí s celkovou dĺžkou takmer 40 km, 15 lanoviek a 5 vlekov. Nepopierateľnou výhodou je prepojenie „na lyžiach“ so strediskom Madonna di Campiglio.

TONALE / PONTE DI LEGNO / PRESENA lyžiarske stredisko ideálne pre všetkých, hlavne pre rodiny s deťmi, ktorí hľadajú zjazdové trate všetkých náročností. Viac ako 70 km lyžiarskych tratí z ktorých je polovica umelo zasnežovaných, 25 vlekov a lanoviek. Ponte di Legno je menšie lyžiarske stredisko so severnými svahmi a lyžiarskymi traťami vyšších obtiažností, ľadovec Presena garantuje kvalitné lyžovanie až do nadmorskej výšky 3.016 m. Výborné podmienky pre extrémne lyžovanie, skialpinismus, lyžovanie vo voľnom teréne

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Trentino
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Trentino - Alto Adige, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Dovolenky
© 2009-2017 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko