Toskánsko
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Toskánsko

Toscana /Tuscany /Toskánsko je kraj preslávený umením, históriou, krásnou prírodou a tiež vínom, z ktorých najslávnejšie je Chianti. Meno kraja pochádza z latiského Tusci, značí Etruskov. Pozostatky ich kultúry sa nachádzajú na celom území Toskánska, mestá často obklopujú etruské hradby, krásne paláce svedčia o bohatstve kraja. Taliansko sa právom pýši týmto regiónom, ktorý je turistickým skvostom. V cestovnom ruchu zaujíma Toskánsko prvé miesto v rebríčku agroturizmu. Toskánsko vyhľadávajú intelektuáli, umelci, emočne vyspelí turisti pre krásu krajiny a cit ľudí splynúť s ňou.

Umelci si tu celoročne prenajímajú obydlia a čerpajú z okolitej scenérie témy pre svoje diela. Príroda ako z malieb krajinkárov a obydlia tunajších ľudí tu tvoria jednotu. Pre pobyty spojené s letnou dovolenkou pri mori je ideálna oblasť Versilia a jej okolie. Nachádza sa na severozápade Toskánska v regióne Lucca, medzi Apuánskymi Alpami a Tyrhénskym morom a hraničí na západe so susedným regiónom Ligúria. Severnú hranicu tvorí Emilia Romagna, čiastočne Marche. Východne sa nachádza región Umbria a na juhu leží Lazio s hlavným mestom Rím.

Západ Toskánska tvorí pobrežie Tyrhénskeho mora, dĺžka pobrežia je asi 20 km. Prekrásne luxusne vybavené a udržiavané piesočnaté pláže sú lákadlom na exkluzívnu dovolenku pri mori. Do historickej časti „vera Versilia“ patria strediská Pietrasanta, Forte di Marmi, Seravezza a Stazzema. Letoviská Camaiore, Massarosa a Viareggio sú okrajové strediská tejto najznámejšej dovolenkovej oblasti. Oblasť Versilia je rôznorodá, ovplyvnená geografickými danosťami – od vrcholu Ia Pania della Croce (1.859 m.n.m.) po prímorské stredisko Forte dei Marmi je len 15 km vzdušnou čiarou. Podnebie v prímorskom Toskánsku je príjemné, mierne. Počas horúceho leta korigujú vlhkosť blízke hory, zatiaľ čo v zimnom období zabezpečuje mierne zimy blízkosť mora.

Máloktorý región ponúka také zaujímavé vnútrozemie ako Toskánsko. Najväčšími lákadlami turistov vo vnútrozemí Toskánska sú hlavné mesto Florencia, ktoré je kolískou svetového umenia a architektúry. Mesto Pisa s "Námestím zázrakov" sa nachádza necelých 100 km západne od Florencie, takmer pri pobreží neďaleko mesta Livorna. Prístav Livorno je dôležitý dopravný uzol, ktorý udržiava spojenie s najslávnejším toskánskym ostrovom Elba alebo Sardínia.

Turistické destinácie Toskánska

FLORENCIA (Firenze) - kolíska renesancie, ktorá dodnes láka turistov z celého sveta. Dnešné mesto symbolizuje pôvabný most Ponte Vecchio (Starý most) s obchodíkmi zlatníkov, Michelangelova socha Dávida, gotický kostol Santa Croce či galéria Uffuzzi s najväčšou kolekciou talianskeho renesančného umenia.

PISA - mesto svetoznáme vďaka Námestiu zázrakov "Campo dei Miracoli" a jeho 4 budovám: známa šikmá veža, katedrála, baptistérium a Camposanto. Šikmá veža v Pise je najväčším lákadlom pre tisícky turistov z celého sveta - odklon vrchnej časti od päty je viac ako 4 metre .

PIETRASANTA – historické mestečko a jeho pozoruhodné pamiatky, ktoré sa nachádzajú hlavne na prekrásnom námestí Piazza del Duomo. Marina di Pietrasanta je známe prímorské stredisko s elegantnými vilami, hotelmi a športovými zariadeniami umiestnenými uprostred zelene. V stredisku nechýbajú ani nočné kluby a diskotéky.

FORTE DEI MARMI – prímorské stredisko, ktoré už veľa rokov vyhľadávajú umelci, spisovatelia a prominentné osobnosti priemyselného a finančného sveta. Lákadlom sú im luxusné vily v ústraní umiestnené uprostred prekrásnych záhrad a parkov. V stredisku nájdete hotely strednej, vyššej aj najvyššej kategórie, exkluzívne dizajnérske butiky, promenády a v neposlednom rade dobre vybavenú piesočnatú pláž.

VIAREGGIO – renomované prímorské stredisko, známe aj ako „Perla Tyrhénskeho mora“ sa nachádza na území medzi dvomi píniovými lesmi a prekrásnym jazerom Massaciuccoli. Medzi najznámejšie podujatia, ktoré sú tu organizované patrí bezpochyby „Puccini Opera Festival“ ktorý sa koná v Torre del Laggo, kde Giacomo Puccini žil a skomponoval veľa svojich diel.

Ostrov Elba

Ostrov ELBA - s rozlohou 224 km2 je najväčším ostrovom Toskánskeho súostrovia a vyhľadávaným cieľom turistov a rekreantov z celého sveta. Nachádza sa len 10 km od pobrežia a prístavu Piombino, odkiaľ pravidelne premávajú trajekty. Hlavným mestom a najdôležitejším prístavom ostrova je Portoferraio s úzkymi uličkami a množstvom turistov. Druhým najdôležitejším prístavom je Porto Azzuro s pevnosťou do ktorej presťahovali najnebezpečnejších talianskych väzňov, hlavne mafiánov. Mesto Capoliveri má neobyčajný šarm a určite si vychutnajte večernú prechádzku.

Stále zelený ostrov s krásnym čistým morom a celkovou dĺžkou pobrežia 147 km ponúka rôznorodé pláže od piesočnatých cez štrkové až po kamenisté s útesmi. Ponúkajú sa široké možnosti športového vyžitia - pešia turistika, cyklistika, potápanie, vodné športy. Elba je teda ideálnym miestom na strávenie príjemnej dovolenky nielen pre rodiny s deťmi, ale aj športovo založené typy. Pri návšteve ostrova si nenechajte ujsť návštevu Napoleonovho sídla v Portoferraio, pozostatky pevnosti Forte della Stell, mineralogické múzeum a vrchol Monte Capanne (1.019 m.n.m.).

Počas pobytu na Elbe odporúčame absolvovať okružnú jazdu okolo ostrova. My sme ju absolvovali vlastným autom, ale za prijateľnú cenu sa dá auto zapožičať na mieste. Zaujímavá musí byť aj tour okolo pobrežia na bicykli. Je tu vynikajúci hornatý terén a cesty, ktoré neustále stúpajú a klesajú sú plné zákrut, takže cesta samotná je zážitkom. Cesty sú relatívne úzke, časté sú úseky, kde sa musia protiidúci šoféri vzájomne vyhnúť až tak, že jeden zastaví na krajnici. Miestny zvyk signalizovať klaksónom pred každou zákrutou sa nám veľmi osvedčil. Každý kto prichádza k zákrute z opačnej strany vás tak počuje a premávka je bezpečnejšia, navyše všade je plno cyklistov.

Pre väčší zážitok z prehliadky ostrova odporúčame okružný výlet rozdeliť na dva dni. Takto máte viac času vychutnať si tie najkrajšie výhľady, miesta v zátokách pri mori, kúpanie, posedenie v príjemných miestnych krčmičkách (tratoria), vychutnať si prírodu aj výtvory ľudských rúk. Elba má mnoho prívlastkov - večne zelený ostrov, železný ostrov... My sme mu dali vlastný prívlastok - ostrov ružový. Miestne legislatívne nariadenia totiž upravujú aj vzhľad tunajších domov a stavieb. Elbania musia svoje domy nalíčiť niektorou z troch predpísaných farieb (biela, ružová, piesková). Asi najčastejšie volia farbu ružovú. Súčasne musia byť okenice domov zelené. Takto dostáva architektúra ostrova svoj charakteristický farebný image.

Tunajšia krajina je bohatá na minerály kovov, preto sa tu od nepamäti ťažili metalické rudy. V mnohých obchodoch, ktoré sa špecializujú na predaj minerálov nájdete ozajstné zberateľsky hodnotné skvosty. Miestny obyvatelia sú potomkami baníkov, ale dnes sa venujú prevažne cestovnému ruchu a odvetviam s ním spojeným. Gastronómia je typická ako všade, kde je blízkosť mora - morské plody vo všetkých podobách dodávajú do miestnych taverničiek rybári. K tomu patrí fľaša dobrého vína. Vyskúšajte to z Elby aj keď nepatrí k talianskej špičke, je naozaj dobré a získate si sympatie miestnych ostrovanov. Úplné informácie o možnostiach výletov v okolí miesta Vášho pobytu poskytnú priamo na mieste naši sprievodcovia.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Toskánsko
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Toskánsko, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko