Basilicata
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Basilicata

Taliansko Basilicata

Rozlohou jeden z najmenších a hustotou obyvateľstva dokonca druhý najmenší región Talianska Basilicata je stále nepoznanou novinkou na našom trhu. Región je prevažne hornatý, na severe sa týči aj vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú aj jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu - pobrežím sa dotýka na západe Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mo ra. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité.

Práve v tejto oblasti sa nachádzajú ubytovacie zariadenia, ktoré sú novinkou v našom tohoročnom katalógu. Región Basilicata sa nachádza na juhu Talianska a má prístup k dvom moriam Tyrhénskemu v oblasti letoviska Maratea a Iónskemu v oblasti Nova Siri - Metaponto. Basilicata susedí s regiónmi Kalábria na juhu, Puglia na severe a východe, Kampánia na západe.

Hoci v súčasnosti je kraj málo osídlený a vo vnútrozemí nájdete aj celkom opustené miesta, v minulosti tomu tak nebolo. Región bol obývaný už od čias Paeolitu o čom svedčia mnohé archeologické nálezy, v 13. st. pred našim letopočtom sa sem začali sťahovať „Lyki“ z oblasti Dunaja, po ktorých dostal kraj v roku 1945 názov Lucania. Neskôr oblasť kultúrne obohatili aj Gréci, ktorí zakladali mestá v povodí riek: najznámejšie Metaponto, Heraclea a Posidonia.

Neskôr, v dôsledku ekonomických problémov, nastáva emigrácia obyvateľstva z regiónu Basilicata. Väčšina ľudí sa živí prevažne poľnohospodárstvom a priemysel sa tu nerozvinul. Pretrvali však remeslá, hlavne keramika, práca s drevom a textilom a momentálne začínajú byť zaujímavé aj služby spojené s cestovným ruchom. Kraj má dve provincie: Potenza a Matera, každá s patričnou časťou pobrežia a osobitým čarom. Potenza, ktorá je hlavnou provinciou v Basilicata vlastní časť pobrežia pri Tyrhénskom mori. Matera má prístup k Ionskemu moru a jeho pobrežiu.

Provincia Potenza na západe je kraj hornatý s 30km dlhým pobrežím. Mesto Maratea, klenot západného pobrežia, má panoramatickú pozíciu v zálive Policastro na úpätí vrchu Mont San Biagio. Marateu mnohí nazývajú perla Tyrhénskeho mora. Dych berie kombinácia zelene, malých pláží a skalnatých zátok, krištáľová voda. K potápaniu lákajú morské jaskyne. Za povšimnutie stojí aj kláštor zo 17. storočia venovaný Sv. Františkovi a nezabudnuteľný panoramatický výhľad sa ponúka z vrchu, na ktorom sa týči rozpažená socha Krista, symbol mesta Maratea.

Vnútrozemie provincie Potenza tvoria nehostinné kopce so stredomorskou vegetáciou, jazerá Monte Cotugno, Pertusillo, Rendina a Monticchio. Siaha sem aj národný park Pollino, ktorý ďalej pokračuje v susednom regióne Calabria.

Provincia Matera je rovnako hornatá, sú tu dôležité archeologické náleziská z gréckeho obdobia a príjemné nepoškvrnené pláže. Rovnomenné hlavné mesto provincie je vytesané z kameňa a patrí do svetového dedičstva Unesco. Sú tu podzemné jaskyne, stavby prepojené schodmi a množstvo kostolov na ťažko dostupných miestach vytesaných do skál alebo v pôvodných jaskyniach. Návštevníka ohromí katedrála z bieleho kameňa postavená v románskom štýle. Basilicata však nie je len dovolenka pri mori, celý región láka k pešej a cyklo turistike. Existuje mnoho trás, prepojených aj so susediacimi regiónmi Puglia a Calabria. Sú vhodné pre zdatných i menej zdatných cyklistov. Umožnia objaviť skryté zákutia tohto kraja, jeho mestá postavené v neuveriteľných formáciách na nehostinných skalách či uprostred lesnej zelene. Aj peší turisti sa môžu vybrať do srdca basilicaty, tzv. „Malých Dolomitov“. Cestou určite vyskúšate množstvo miestnych špecialít a ochutnáte miestne vína.

Tipy na výlety a destinácie v Basilicata

Grottole - obec zaujímavá blízkosťou množstva vodných tokov, z riek Basento a Bradano. Iste vďaka tomuto faktu toto miesto osídľovali už od nepamäti, známky ľudskej prítomnosti sa zachovali v prehistorických jaskyniach pod mestečkom. Dnes je jeho reputácia založená na umeleckej tradícii rustikálnej keramiky na denné použitie, ktorá sa vypaľuje v peciach vytesaných do skaly. Za povšimnutie stojí kostol San Rocco postavený v románskom štýle s polyptichom (maľby pozostávajúce z viacerých častí) a drevenou sochou Santa Maria la Grotta. Chiesa Caduta (zrútený kostol) sú ruiny bývalej farskej budovy.

Melfi - zaujímavé mesto vo vnútrozemí Basilicaty v blízkosti vyhasnutej sopky Monte Vulture má pozoruhodnú históriu. Hrad Melfi a celé mesto preslávil najobľúbenejší vládca regiónu Federic II., ktorý si tu založil svoj dvor. Po korunovácií v roku 1220 napísal ústavu Melfi, ktorá sa stala základom písomného práva Sicílie a celého južného Talianska až do roku 1819. Dnes je hrad domovom múzea s regionálnymi artefaktmi.

Metaponto - malé mestečko s asi 1000 obyvateľmi je známe vďaka ruinám pôvodného gréckeho mesta Metapontum (napr. Hérinho chrámu), no i ako rodisko Pytagora. Turisticky atraktívna je však najmä 1km dlhá pláž s jemným bielym pieskom.

Nova Siri - mesto s panoramatickou polohou nad zálivom Taranto má tiež bohaté dejiny, ktoré dokumentujú stavby hradu a kostola, či dva rímske kúpele so sírovou vodou, no história mesta siaha až do čias gréckej kolonizácie. Ani tomuto mestu sa však nevyhol dopad ekonomických ťažkostí a následnú migráciu obyvateľstva zmiernil až príliv „dočasných migrantov“ prichádzajúcich na nádherné piesočnaté pláže zálivu.

Policoro - moderné prímorské stredisko s dobre vybavenou plážou sa nachádza uprostred zálivu Taranto. V blízkosti sú pozostatky jednej z pôvodných gréckych usadlostí, Heraclea.

San Mauro Forte - spravte si jednodňový výlet do vnútrozemia a navštívte aj mesto s hradom Torre Nomanna z 11.storočia a benediktínskym kláštorom. Celú pôvodnú dedinu opevnil istý barón a na východnej strane skaly vystaval aj trojposchodovú vežu. Dnes je symbolom mesta a stojí na hlavnom námestí.

Sassi - obydlia vytesané do tvrdej skaly typické pre vnútrozemie Puglie a Basilicaty. Mnohé sú vskutku jaskyňami a len ťažko sa dá predstaviť, že môžu byť reálne obývané. Počas 50-tych rokov to bol aj názor vlády a väčšinu obyvateľstva presťahovala do moderného mesta Matera. Napriek tomu sa obydlia zachovali a navyše neostali neobývané. Do neskorých 80-tych rokoch to bolo síce znakom chudoby, no súčasná miestna správa je viac naklonená turizmu a snaží sa oblasť urobiť obývateľnejšou a atraktívnou pre turistov.

Keďže sa „sassi“ podobajú na niekdajšie obydlia v okolí Jeruzalema, využili túto skutočnosť filmári už v roku 1964, kedy tu Pier Paolo Pasolini natočil film „Evanjelium podľa Sv.Matúša“, dnes je známy hlavne film Mela Gibsona z roku 2004 „Umučenie Krista“. Nenechajte si teda ujsť príležitosť prehliadnuť si toto jedinečné a zaujímavé miesto.

Venosa - v hlbokom vnútrozemí sa nachádza aj toto mestečko, známe vďaka „Abbazia della Trinita“, opátstvu postavenému v 11.storočí, stavba ktorého bola jedným z najväčších projektov Normanov v južnom Taliansku.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Basilicata
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Basilicata, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko