Liguria
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Liguria

Krajom dvoch tvárí je Liguria: jej 320 km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Ligurská riviéra je nazývaná tiež kvetinovou rivierou vďaka množstvu paliem, agáve a tulipánových polí. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, no nájdete tu mnoho miest na kúpanie, malebné zátoky aj dlhé piesočnaté a kamienkové pláže vhodné pre deti. Zo severu lemujú región, široký len 7,5 až 38 km, hory, pri meste Savona sa spájajú Alpy s Apeninami. Vo vnútrozemí sa nachádzajú malé horské dedinky dýchajúce históriou a hoci sú blízko mora, kontrastujú s prímorskými strediskami a tvoria druhú tvár Ligurie.

Miestna kuchyňa ponúka predovšetkým pokrmy z rýb a morských plodov, vnútrozemie jedlá z bravčoviny a používa miestny olivový olej. Liguria sa rozlohou radí až na tretie miesto odzadu spomedzi 20 talianskych regiónov, hustotou obyvateľstva je naopak tretím naľudnatejším regiónom. Hlavným mestom regiónu je známe mesto Janov (Genova), najvýznamnejší taliansky prístav z medzinárodného hľadiska, exportujú sa odiaľto autá významných talianskych značiek. Juh Ligúrie obmývajú vody Ligurského mora, východ tvorí hranica Toskánsko, západ Francúzsko, sever Emilia Romagna a región Piemonte. Ligúria má výborné lodné spojenie na ostrov Sardínia z prístavu Janov.

Janov je známy aj ako rodisko Kištofa Kolumba, kolíska vynikajúceho futbalu a malebným historickým centrom, ktoré tvoria mramorové budovy. Najväčšie stredoveké staré mesto v európe tvorí labytrint uličiek, zachovalo sa tu tiež množstvo umeleckých pamiatok a môžete navštíviť niekoľko zaujímavých múzeí. Hlavným východiskovým bodom je námestie Piazza de Ferrari v okolí ktorého je dom Opery či Palác dóžov. Typickú atmosféru má aj množstvo rybárskych krčiem v okolí prístavu. Napriek meniacim sa klimatickým podmienkam je podnebie v Ligurii stále prevažne mierne a príjemné, preto túto oblasť počas letnej sezóny odporúčame klientom, ktorý chcú stráviť dovolenku pri mori, no nie v horúčavách.

Hlavnou prednosťou a charakteristickým prvkom dovolenky na Ligurskej riviére je vysoká úroveň služieb, ktoré sa viažu na cestovný ruch. Práve preto ju navštevujú náročnejší klienti predovšetkým zo západnej Európy - Francúzi, Nemci, obyvatelia Beneluxu a severských krajín. Z vychytených stredísk náročnej majetnej kleinteli je snáď najznámejšie Portofino. Na príťažlivosti oblasti dodáva blízkosť francúzskej riviéry, Cannes, Monaco či Monte Carlo. Významným dopravným spojením v tejto oblasti je železnica vedúca popri pobreží, ktorá je dobrým spojením medzi jednotlivými strediskami.

Strediská a tipy na výlety - Taliansko / Liguria:

PIETRA LIGURE - Obľúbené prázdninové stredisko so známou lodenicou a rehabilitačným centrom Santa Corona. Mesto vzniklo pri bývalej byzantskej pevnosti Castrum Petrae východne od dnešného mesta, ktoré je v súčasnoti múzeom. Z historických pamiatok môžete navštíviť oratórium Bianchi alebo kostol San Nicolo so zbierkou obrazov a dreveným chórom z katedrály v Marseilles.

BORGIO VEREZZI - Stredisko pozostáva z dvoch pôvodných usadlostí: Borgio na pobreží a Verezzi s panoramatickou polohou na vrchu. Hlavnou atrakciou je jaskyňa Valdemino prístupná verejnosti, podzemný komplex vápencových útvarov a malých jazierok, z historických pamiatok svätyňa Madonna del Buon Consiglio či gotická zvonica. Na námestí Piazza di Sant Agostino sa v lete koná open-air divadelný festival vrcholiaci udelením ceny Premio Veretium pre najlepšieho herca.

LAIGUEGLIA - Pôvodne rybárske mestečko je dnes atraktívnym turistickým strediskom s ponukou kurzov plávania, vodného lyžovania a windsurfingu, či plachetníc. Pre návštevníkov všetkých vekových kategórií a vkusu je tu aj množstvo obľúbených nočných podnikov.

FINALE LIGURE - mesto vzniklo spojením troch pôvodných obcí. Finale Marina je dnes moderným prímorským kúpeľným centrom s piesočnatou plážou a promenádou lemovanou palmami. Ďalšou časťou je Finale Pio, no historicky najzachovalejšie je Finalborgo. Kedže je najďalej od mora, nezasiahla ho natoľko turistická výstavba a môžete tu vychutnávať čaro malebných zákutí. V reštaurácii si dajte typické jedlo tejto oblasti: pasta con pesto, cestoviny s bazalkovou omáčkou. Z pamiatok navštívte hrad Castel Gavone, pôsobivé zrúcaniny pevnosti, vežu Torre dei Diamanti obloženú svetlými kvádrami a zdobenú zbytkami fresiek, či mestské múzeum dokumentujúce históriu mesta i nálezy z blízkych jaskýň už zo staršej doby kamennej. Niektoré okolité jaskyne sú sprístupnené návštevníkom a v oblasti sú vyhľadávané aj horolezecké steny. Výlet si spravte aj do blízkeho Val Ponci s pozostatkami 5 rímskych mostov.

MONTEROSSO - Je jednou z piatich starobylých rybárskych dediniek tvoriacich známu oblasť Cinque Terre. Dedinky sú prepojené turistickým chodníkom (tiež je tu vlakové spojenie) ktorý vedie pomedzi čučoriedkové porasty a dnes už je národným parkom. Monterosso je spomedzi dediniek najlepšie turisticky vybavené, nájdete tu hotely s priateľskou atmosférou a reštaurácie s ponukou typických jedál ligurského pobrežia. Nezabudnite ochutnať známe víno Cinque Terre, ktoré oslavoval už Petrarca. Riomaggiore je niektorými považované za najautentickejšiu z piatich usadlostí, Manarola je zas známa barokovým kostolom San Lorenzo, päticu dopĺňa Vernazza a Corniglia. Vďaka ťažšej prístupnosti ostala táto oblasť aspoň z časti uchránená vplyvu turizmu a tak môže ponúknuť skutočnú romantiku v pokojnom prostredí. To tiež znamená, že chystať sa parkovať auto v ktoromkoľvek z mestečiek je nie veľmi reálne - cesty vedúce dolu ku každej usadlosti sú úzke, strmé a plné zákrut, parkovísk je tiež málo a väčšinou sú vyhradené pre miestnych obyvateľov. Odporúčame využiť vlakové spojenie.

SAN REMO - Obľúbené a známe turistické stredisko medzinárodného významu so širokými bulvármi, historickými pamiatkami alebo aj kvetinovým trhom. Mesto má tvar amfiteátra medzi Capo Verde a Capo Nero, obklopujú ho vrchy kedysi posiate olivovníkmi, cédrami, citrónovníkmi a pomaračovníkmi, dnes hlavne rezidenčnými komplexmi a skleníkmi s kvetinami. V stredisku je aj 18-jamkové golfové ihrisko.

SANTA MARGHERITA LIGURE - Obľúbené stredisko jachtárov v blízkosti vychyteného Portofina navštevovaného najmä náročnou a majetnou klientelou. Oblasť je vhodná na plachtenie, windsurfing a tiež potápanie, zaujímavé sú napr. Punta del Faro alebo vrak „Mohawk Deer“ - v Portofine je potápačské centrum otvorené po celý rok.

MONEGLIA - Stredisko niekoľko krát ocenené modrou zástavou za enviromentálne priateľský prístup k prírode má čisté more vhodné na potápanie. Piesočnat pláž je čiastočne voľná a čiastočne vybavená so skalnatými útesmi v okolí.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Liguria
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Liguria, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko