Puglia
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Puglia

Puglia nazývaná aj Apúlia je rozlohou siedmy najväčší taliansky región, ktorý tvorí opätok a ostrohu „talianskej čižmy“. Puglia tvorí ju päť provincií, z hľadiska turizmu však hovoríme o troch hlavných častiach: na severe hornatý polostrov Gargano, Stredná Puglia a na juhu polostrov Salento. Dlhé pobrežie na strane Jadranu ponúka množstvo krásnych pláží, popri ktorých vyrástli známe a obľúbené letoviská. Medzi najznámejšie patria: Gallipoli, Lecce / San Cataldo, Lido del Sole, Lido Marini, Macchia, Mattinata, Monopoli, Otranto, Peschici, Pescoluse, Polignano a Mare, Rodi Garganico, San Menaio, Santa Maria di Leuca, Torre Canne, Torre del Orso, Torre San Giovanni, Torre Santa Sabina, Torre Suda, Vieste.

Región Puglia patrí medzi južanské regióny, má svoj osobitý charakter a je rozhodne odlišný od napr. Kalábrie. Líši sa prostredím, naturelom, miestnymi špecialitami aj dovolenkovou atmosférou. Puglia hraničí na severe s Molise, juhozápadnú hranicu tvoria regióny Campania a Basilicata. Severovýchodné pobrežie obmýva Jadranské more a južné pobrežie Iónske more. Hlavné mesto Bari sa nachádza na pobreží Jadranu, približne v strede. Je význámym nákladným prístavom.

PUGLIA GARGANO - je už medzi našincami značne obľúbenou a vyhľadávanou destináciou. Nečudo – pýši sa nádhernou prírodnou scenériou. Vnútrozemie je hornaté a pripomína aj naše stredoeurópske lesy (Foresta Umbra), na severe polostrova sú pozoruhodné jazerá - Lago di Lesina a siedme najväčšie v Taliansku Lago di Varano hemžiace sa úhormi. Pobrežie je členité a ponúka k oddychu známe piesočnaté pláže, vápencové útvary zas lákajú k preskúmaniu a potápaniu. Odporúčame aj výlet loďou po pobreží z prístavu vo Vieste, ktorý je pre našich klientov zabezpečený. Okrem prírody a pláží si určite vychutnáte nezameniteľnú rušnú atmosféru mestečiek, obzvlášť známeho Vieste či Peschici.

Do provincie Foggia patria aj Tremitské ostrovy. Hoci sú tvorené iba tromi malými ostrovmi, opátstvo Santa Maria, ktoré tu bolo založené už začiatkom 11.st. malo po stáročia významný vplyv v okolitých regiónoch. Neskôr slúžil ostrov s opátstvom na „odloženie“ vyhnancov, dnes je súostrovie okrem zachovalých historických budov zaujímavé krásnou prírodou a množstvom jaskýň.

STREDNÁ PUGLIA - má predovšetkým výhodnú polohu medzi Garganom a Salentom. Pre turistov, ktorý si radi spestria dovolenku pri mori výletmi a spoznávaním krajiny tak nebudú ďaleko ani historické a náboženské pamiatky na známejších polostrovoch. Práve v strede Puglie sa však nachádzajú vychytené turistické miesta, napríklad Ostuni, Arbelobello, jaskyňa Grotte di Castellana, zámok Castel del Monte, no i hlavné mesto regiónu Bari s dôležitým prístavom a letiskom.

PUGLIA SALENTO - hoci málo našich turistov už objavilo túto oblasť, i pre jej vzdialenosť, pobyt na plážach Salenta je čoraz väčším lákadlom. Takmer nedotknutá príroda, ale aj najviditeľnejší stret kultúr orientu a Stredomoria, ktorým je napokon celá Apúlia typická, je výzvou na spoznanie. Odporúčame aj pri rôznych zdravotných ťažkostiach - stret dvoch morí, Jadranského a Iónskeho, ktoré je slanšie, má ozdravný účinok najmä pri kožných či dýchacích ťažkostiach – navštívte Gallipoli, či Santa Maria di Leuca.

Tipy na výlety - Taliansko / Puglia

Rodi Garganico - starobylé mestečko, vstupná brána Gargana, ktoré je postavené na vysokom skalnom masíve a má krásne historické centrum.

Peschici - je považované za najkrajšie historické mestečko Gargana. Historická časť, ktorú tvoria orientálne budovy zo 14.st. a úzke uličky je postavená na skale. Je zároveň obľúbeným turistickým strediskom vďaka vybavenej piesočnatej pláži a ubytovacím zariadeniam. V okolí sú aj malé zátoky a jaskynky lákajúce k potápaniu.

Vieste - pôvodne rybárske mestečko dnes žije rušným životom prímorského strediska. Historické centrum s príjemnými uličkami a námestiami, kde stretnete viac Talianov v skorých nočných hodinách ako cez deň (kedy majú dlhú siestu) sa týči na skale nad morom. Po severnej aj južnej strane sa tiahnu široké piesčité pláže s pozvoľným vstupom do mora vhodné pre rodiny s deťmi. Na južnej pláži je aj vychytená diskotéka na prímorskej promenáde. Jednou z dominánt mesta je vápencový útvar Pizzomunno na začiatku južnej pláže.

Arberobello - exotické mestečko tvorené malými domčekmi s kužeľovitými strechami, tzv. trulli, patrí aj do svetového dedičstva Unesco. Rozprávkové stavby s prirodzenou klimatizáciou a zaujímavou históriou sú dnes prevažne domovom najrôznejších obchodíkov, no môžeme v nich zabezpečiť aj apartmánové ubytovanie.

Ostuni - tzv. biele mesto „Citta bianca“, postavené v orientálnom štýle, zbadáte vďaka jedinečnej miestnej architektúre už zďaleka. Je považované za jedno z najmalebnejších v regióne, o pravdivosti čoho sa môžete presvedčiť prechádzkou v jeho úzkych uličkách, či posedením v jednej z mnohých drobných kaviarničiek či reštaurácií.

Jaskyňa Grotte di Castellana - ak ste zvedaví, ako je možné, že región s minimom zrážok má predsa množstvo zelene a hlavným zdrojom obživy je tu poľnohospodárstvo, odpoveď môžete prísť hľadať aj do podzemia. Vápencové podložie totiž ukrýva viac vodných zdrojov ako je na severe Talianska. Komplex jaskýň Grotte di Castellana je najväčším nielen spomedzi miestnych ale aj v celom Taliansku a druhou najväčšou v Európe. Kompletná prehliadka sprístupnených jaskýň trvá až 2 hodiny, preto sa nezabudnite dobre obliecť.

Masserie - sú charakteristické pre miestny vnútrozemský vidiek. Jedná sa o tradičné sedliacke usadlosti, kde sa všetko „točí“ okolo jedného dvora. Miestny Taliani sem radi chodia napríklad na nedeľný obed, preto ak chcete miestnu kultúru a kuchyňu spoznať aj z inej ako prímorskej strany, určite využite aj túto príležitosť.

Bari - hlavné mesto regiónu je už od stredoveku významným prístavom a obchodným centrom. Ako na celom polostrove, aj tu nájdete množstvo historických a kultúrnych pamiatok a múzeí, ktoré by stáli za zmienku (napr. bazilika sv. Mikuláša). K návšteve však neláka len starobylé centrum, ale aj živá obchodná zóna so značkovými butikmi či živý nočný ruch mesta.

Lecce - hlavné mesto provincie Salento s rušným životom univerzitného mesta. Opäť množstvo pamiatok, mohutná pevnosť, paláce a upravené parky preslávili toto mesto ako perlu juhotalianskeho baroka. Prehliadku pamiatok si spestrite aj nákupmi a posedením v dobrej kaviarni.

Torre del Orso - letovisko obmývané jedným z najkrajších morí v Taliansku. Široké pláže s jemným pieskom a niekoľkými vápencovými útesmi, ktoré sú atraktívne pre milovníkov potápania.

Otranto - rozprávkové mestečko na jadranskom pobreží Salenta ponúka pamiatok chtivým návštevníkom k videniu mohutnú aragonskú pevnosť, dobre udržovanú subtropickú záhradu, katedrálu z 11.st. s najväčšou mozaikovou dlažbou v Taliansku, kaplnku s byzantskou kryptou či byzantský kostol Sv.Petra. V meste si užijete aj rušný nočný život.

Gallipoli - prístavné historické mestečko na pobreží Iónskeho mora je situované na skalnatom ostrove v Tarentskom zálive, ktorý je s moderným predmestím na pevnine spojené kamenným mostom. Mestečko je plné historických pamiatok: baroková katedrála so zvonicou a seminárom, aragonská pevnosť, množstvo malých malebných kostolíkov, najstaršia grécka fontána v Taliansku, šľachtické paláce a antická lisovňa olivového oleja. Romantiku si vychutnajte pri večeri v jednej z reštaurácií na pobreží pri západe slnka nad zálivom.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Puglia
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Články o Puglii:
Cesta po Puglii
Z Ostuni do Vieste

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Puglia, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko