Veneto
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Veneto

Známy a najnavštevovanejší región Talianska Veneto, láka turistov z celého sveta ako magnet. Skvostom číslo jedna sú Benátky s neopakovateľnou atmosférou, Verona mesto Rómea a Júlie, mestá Padova a Vicenza, jazerá Lago di Garda a Misurina, svetoznáme lyžiarske stredisko Cortina d´Ampezzo, no a v neposlednom rade dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Benátska riviéra je obľúbená hlavne pre dobrú dostupnosť (600 - 670 km z Bratislavy), vybavenosť, príjemné ubytovanie všetkých kategórií, možnosti kultúra, história a umenie.

Región Veneto patrí k najvýznamnejším, rozlohou 18.391 km2 patrí na ôsmu priečku v Taliansku, počtom obyvateľov takmer 5 mil patrí na piate miesto. V turistickom ruchu mu patrí jedno z najvýznamnejších postavení v rámci príjmov do talianskej pokladnice. Na severe hraničí s regiónom Trentino - Alto Adige a Rakúskom, na východe Friuli Venezia Giulia, na západe Lombardia, na juhu Emilia Romagna a Jadranské more. Pobrežie sa nazýva aj Benátska riviéra, pretože sa tu nachádza takmer súvislý rad letovísk.

Letná dovolenka Veneto ponúka prázdninové pobyty pri mori v letoviskách Benátskej riviéry (Lido di Jesolo, Bibione, Caorle, Cavalino, Lido Altanea ...), ktorá sa zaradila medzi najdlhšie pláže na svete - Benátska riviéra, najdlhšia turistická pláž v Európe alebo nádherné prostredie najväčšieho jazera Lago di Garda. Zimná dovolenka Veneto ponúka jedinečné lyžiarske strediská: Civeta, Marmolada a kráľovná Dolomitov Cortina d'Ampezzo. Milovníkom histórie, kultúry, umenia a poznávania sú pripravené predviesť svoje skvosty mestá Verona, Benátky, Vicenza, Padova, malebné ostrovčeky Burano a Murano počas celého roka.

Benátska riviéra, letoviská v regióne Veneto

BIBIONE moderné prímorské letovisko v Taliansku, ktoré si za posledné roky obľúbilo veľa slovenských i zahraničných turistov. Jeho rozľahlé pláže, kľudné a bezpečné more, bohaté borovicové háje a pohostinnosť tunajších ľudí poskytuje plné uspokojenie každému návštevníkovi jedného z dvoch najväčších letovísk Benátskej rivéry. Bibione leží asi 80 km severne od hlavného mesta regiónu Veneto. O tom, že Benátky sú mestom na vode, ktoré charakterizujú história, krása, umenie a neopakovateľná architektúra, nie je nutné informovať. Počas dovolenky na severnom Jadrane je takmer povinnosťou navštíviť hlavné mesto Benátskej rivéry.

Popri bezpečnom mori a rozľahlýh piesočnatých plážach, patria k Bibione neodmysliteľne aj početné reštaurácie, pizzerie, bary a cukrárne, ktoré ponúkajú turistom nielen výborné jedlá, miestne špeciality regiónu Veneto, vybrané vína a ryby, ale tiež špargľu a jahody, ktoré nemôžu chýbať na žiadnom tunajšom miestnom trhovisku. Dovolenka Bibione predstavuje aj bohaté športové vyžitie. Pre športové vyžitie v Bibione sú k dispozícii tenis, kolky, volejbal, windsurfing, kánoe, jazda na koni, na horskom bicykli. Príjemné večerné rozptýlenie počas dovolenky v Bibione vám umožní návšteva niektorého z množstva prevádzok zabezpečujúcich zábavu: nočné podniky, diskotéky, kaviarne, Lunapark, pešia promenáda, prechádzka po pobreží. V blízkosti sa nachádzajú i slávne zámky v Passariano a Alvisopoli, ktoré môžu byť cieľom denného výletu v prípade nepriaznivého počasia.

CAORLE malebné romantické mestečko, so starou rybárskou tradíciou bolo založené už pred 2000 rokmi starými Rimanmi. Mesto Caorle sa nachádza v Benátskom zálive asi 50 km od Benátok. Historické centrum s románsko - byzantským dómom a zvonicou, úzke uličky, malé námestia, umožňujú spojiť dovolenku na pláži s poznávaním kultúry a histórie kraja Veneto. V tejto oáze pokoja žil a tvoril Ernest Hemingway. Zaujímavou atrakciou počas dovolenky je plavba bárkou do blízkych lagún k trstinovým rybárskym obydliam, ktoré si zachovali starý ráz a kde Vás ponúknu rybími špecialitami. Z blízkeho prístavu je možné absolvovať plavbu do Benátok, alebo sa vo večerných hodinách plaviť popri pobreží a obdivovať svetelnú panorámu mestečka. Priaznivcom športu je v Caorle k dispozícii veľký areál s tenisovými kurtmi, golfové ihrisko, bowling alebo veľký vodný park s množstvom vodných šmykľaviek a tobogánov a iných atrakcií, ktoré určite očaria deti i dospelých.

LIDO ALTANEA je novovybudované stredisko medzi Caorle a Porto Santa Margherita. Bolo vybudované pred asi 4 rokmi v harmónii s prírodou. Nájdete tu rezidenčné komplexy s bazénmi, hotely, obchodné a športové centrá. V blízkosti sa nachádza aj golfový klub. Stredisko spája s Caorle cyklistická trasa.

LIDO DI JESOLO je najväčšie letovisko v Benátskom zálive s 13 km dlhou plážou a je vzdialené 3 km od mestečka Jesolo a 50 km severovýchodne od Benátok. Dovolenka v Lido di Jesolo je medzi slovenskými turistami najžiadanejšia dovolenka v Taliansku. Lido di Jesolo je rozdelené na tri základné časti - Lido Est (Pineta), Lido Centro a Zona Ovest (Faro). V súčasnosti patrí vo Veneto k najnavštevovanejším turistickým centrám vďaka svojej typicky dovolenkovej atmosfére, ktorou je nasiaknuté. Celým Lido di Jesolo vedie promenáda s veľkým množstvom reštaurácií, kaviarní, cukrární, obchodíkov, barov a diskoték. V centre na Piazza Drago je autobusová stanica (spojenie do Benátok). Pre návštevníkov je k dispozícii turistická informačná kancelária a krytá plaváreň Palestra.

Pre deti ale aj dospelých je v stredisku aqua park Aqualandia s množstvom šmýkačiek, tobogánov a iných atrakcií, ktoré ešte umocňujú dovolenkovú atmosféru. Letovisko ponúka mnoho športových aktivít ( motokárová dráha, golfové ihrisko, jachting ...) je ideálne pre rodiny s deťmi najmä pre piesočnaté pláže, ktoré sa pozvoľne zvažujú do mora, čím je more pokojnejšie. Na svoje si prídu aj mladí, ktorí si určite vychutnajú atmosféru rušného večerného života - diskotéky, bary, zábavné parky, reštaurácie, obchody - všetko otvorené hlboko do noci. Cestovná horúčka a najväčší nával turistov do strediska je na prelome júl - august. Vtedy je tu atmosféra najtypickejšia.

LIDO CAVALLINO malé stredisko asi 5 km od rušného strediska Lido di Jesolo, ponúka komornú atmosféru vhodnú pre rodiny s deťmi. Do centra Lido di Jesolo sa dostanete miestnou dopravou.

Tipy na výlety Veneto

Venezia (Benátky) - zážitkom je navštíviť ich od mora loďou. Premávajú tam pravidelne z prístavu Punto Sabioni (doporučujemezo strediska Caorle, Lido Altanea, Lido di Jesolo a Lido Cavallino). Cena dopravy do Benátok a späť je cca 25,00 € (autobus + loď). Veľmi príjemný výlet je aj po známych ostrovoch lagúny - Burano, Murano a Torcello.

Burano je ostrov kde sa takmer zastavil čas ľudia tu žijú tradíciou. Muži sú rybári a ženy krajkárky. Pri návšteve ostrova sa budete cítiť ako v obraze - domy sú natreté pestrými farbami, úchvatné uličky a celková atmosféra Vás určite očarí. V neposlednom rade, hlavne ženy budú unesené krajkárskym umením tunajších žien.

Murano je ostrovom fúkačov skla. Môžete navštíviť stálu výstavu o fúkanom skle a na vlastné oči vidieť ako sa rodia predmety z fúkaného skla.

Torcello je kolískou Benátok, odtiaľ začali osídľovať ostatné ostrovy Lagúny. Pri návšteve ostrova určite navštívte katedrálu Santa Maria Assunta, ktorá je najstaršou pamiatkou lagúny.

Verona - mesto Rómea a Júlie, určite si pozrite „ Júliin balkón“ a navštívte operu vo Verone.

Lago di Garda - z Verony je už len na skok najväčšie jazero talianska Lago di Garda, ktoré okrem veľkosti Vás ohromí aj farbou vody a okolitou scenériou. Môžete si spraviť výlet loďou po jazere alebo navštívte známy zábavný a vodný park Gardaland.

Vicenza je známa hlavne vďaka svojej renesančnej architektúre. V tomto meste pôsobil významný renesančný architekt Andrea Palladio, ktorý je autorom veľkého množstva palácov a ďalších budov, hlavne veľa víl v okolí. Pri návšteve mesta určite navštívte Palazzo della Ragione v centre mesta.

Padova je známe univerzitné a pútnické mesto. Nachádza sa tu druhá najstaršia univerzita v Taliansku - založená v roku 1222. Mesto sa môže pochváliť veľkým starobilým centrom vhodným na príjemné potulky. Pri návšteve Padovy doporučujeme prehliadku monumentálnej Baziliky di San´t Antonio, ktorá okrem podivuhodnej architektúry zaujme aj oltárom od sochára Donatella.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Veneto
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Trentino - Alto Adige, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko