Umbria
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Umbria

Menej známy región Umbria sa od počiatku roka farbí krásnymi odtieňami rôznych farieb až sa v lete obrovské lány rozžiaria žltou farbou slnečníc. Jediný región Talianska Umbria, na Apenínskom polostrove, nemá more. Ohraničujú ho iba susedné Toskánsko, Lazio, Marche, ktorých charakter sa v Umbrii mieša do pestrého koktailu naturelov. Všetky okolité kraje sú turisticky veľmi úspešné, vyhľadávané návštevníkmi z celého sveta. Neprítomnosť mora posúva Umbriu v cestovnom ruchu na vedľajšiu pozíciu. Piliermi sú hlavné mesto Perugia, Orvieto, Assisi priťahujúce turistov.

Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter, preto pri potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte. V oboch sa nachádzajú rovnako krásne farmárske obydlia, ktoré poskytujú agroturistické služby a typické ubytovanie na farmách, ku ktorému patria špeciality miestnej kuchyne, preslávené vína a nádherná krajinná atmosféra. Umbriu v minulosti postihli zemetrasenia, naposledy v r.1997, kedy boli značne postihnuté historické pamiatky aj množstvo drobných osád. O prístrešie vtedy prišlo vyše 100tis obyvateľov, potomkovia najstaršieho talianskeho kmeňa - Umbrovia.

Historický vývoj tohto regiónu bol poznamenaný neustálymi vpádmi a bojmi, miestni obyvatelia sa sťahovali stále hlbšie do hôr, kde budovali opevnené horské sídla. Boje ustali až v 16.stor. začlenením Umbrie do cirkevného štátu. Čo by ste nemali v Umbrii vynechať - Perugia ( hlavné mesto ), Bazilika sv. Františka v Assisi významné pútnické miesto kresťanov, Lago di Trasimeno ( jazero ), gotická katedrála v Orvieto, Urbino ( mesto renesancie ), tartufi neri ( pochúťka z čiernych slimákov ) sú najväčšie lákadlá turistov, ktorí sa vydajú na cesty za poznávaním tohoto "zeleného srdca" Talianska.

Dovolenkové destinácie, tipy na výlety v Umbrii

Perugia - hlavné mesto regionu Umbria a jeho historicko-kultúrne pamiatky sú hlavným turistickým lákadlom. Mesto má bohatú umelecko kultúrnu tradíciu, žili a tvorili tu významní maliari, v 1925 bola založená Univerzita pre cudzincov, ktorá patrí k najprestížnejším v Taliansku, ponúka kurzy jazykov, literatúry, umenia a.i. hlavne štúdium taliančiny priťahuje študentov z celého sveta, ktorí sa počas štúdia určite zamilujú do miestnej špeciality - baci - unikátna čokoláda s lieskovcami. V meste aj vďaka univerzite a množstvu jej študentov vládne bohatý kultúrny a nočný život. Centrom mesta je námestie IV novembra, kde sa nachádza veliká fontána Maggiore s bohatým súsoším a hlavnou impozantnou budovou Palazzo dei Priori, kde sídli radnica a galéria. V širšom okolí centra sa nachádza nespočetné množstvo pamiatok počnúc érou etrusco a končiac súčasnosťou. V júli sa poriada známy jazz-ový festival. Letisko Sant´Egidio sa nachádza pár minút jazdy z centra, má letecké spojenie do Miláno a Palermo, medzinárodne napr. Budapešť a Praha.

Assisi - najvýznamnejšie pútnicke mesto Talianska netreba kresťanom zvlášť podrobne predstavovať. Je známe ako rodisko a pôsobisko sv. František z Assisi. Mesto pôsobí jedinečne už na prvý pohľad z údolia, nad ktorým sa trblietajú domy z bieleho a ružového mramoru - zdobiac tak svahy Monte Subasio. V roku 1182 sa tu narodil Francesco (František), ktorý sa zriekol otcovho bohatstva a hlásal dobrovoľnú chudobu, založil rád žobrajúcich mníchov, ktorí si dodnes hovoria Františkáni, preslávil sa už za života svojimi skutkami ďaleko za hranicami Talianska. O niekoľko rokov mladšia, taktiež rodáčka z Assisi, Klára Favarone nasledovala príklad Františka a vzdala sa bohatého života rodičov, zakladateľka ženského rádu svätej Kláry - Klarisky. Obaja, František aj Klára, boli Rímom vyhlásení svätými. Po smrti sv. Františka (1.226) bola na jeho pamiatku v meste Assisi vystavaná Bazilica San Francesco. Patrí k výnimočným kresťanským pamiatkam celosvetového významu.

Lago di Trasimeno - prírodné jazero s rozlohou 130 km2 patrí medzi 4 najväčšie jazerá Talianska. Je výborným miestom na pestovanie vodných športov a kúpanie. Hĺbka jazera len 6 m je zárukou príjemnej teploty vody na kúpanie. Pre Talianov, žijúcich v blízkom okolí, patria k najobľúbenejším letoviskám pri jazere Castiglione del Lago a Passignano, ktoré bývajú od konca júla do konca augusta beznádejne vypredané. Ubytovanie si treba zabezpečiť v dostatočnom predstihu pár mesiacov.

Orvieto - krásne mesto nachádzajúce sa na kamennej vyvýšenine je vidieť už z diaľky. Jeho charakteristická hnedá farba budov vábi davy turistov, ktorí sa sem hrnú predovšetkým navštíviť skvostnú gotickú katedrálu. Pozornosť si určite zaslúžia aj mestské podzemné chodby a hrobky etruskov. Desaťročia bol projektovaný Duomo Orvieto ale samotná výstavba trvala storočia. Stavbu zahájili v románskom slohu, ale časom ako sa stavitelia a doba menili sa začali objavovať gotické prvky. Vzniklo tak unikátne dielo z bielo-čiernych stavebných blokov s maľovaným gotickým priečelím s tromi bránami, ktoré akoby k stavbe ani nepatrilo.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Umbria
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Umbria, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko