Lombardia
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Lombardia

Región Lombardia spolu s hlavným mestom Milano je suverénne najľudnatejší región Talianska, svojou rozlohou patrí tiež k najväčším. Vďaka koncentrácii priemyslu je najbohatším regiónom a tvorí významný zdroj príjmov celej krajiny. Lombardia je zaujímavá aj geograficky, leží na severe Talianska, reliéf krajiny tvoria Alpy na severe a úrodná pádska nížina na juhu. Z hľadiska cestovného ruchu má význam veľtržná turistika Miláno, zimné lyžiarske pobyty v známych strediskách Bormio a Livigno a v neposlednom rade vyhľadávané pre letné dovolenkovanie sú jazerá Lago di Como, Lago Maggiore a najslávnejšie z jazier Lago di Garda, ktoré tvorí časť hranice so susedným Veneto.

Pri prehliadke Milána určite nevynechajte slávnu operu La Scala, gotický dóm, ktorý je štvrtý najväčší na svete, zajdite si na pohárik kávy do niektorej z kaviarničiek, kde popíjali kávu významní talianski umelci a ochutnajte miestne špeciality, bez ktorých by poznávanie kraja nebolo kompletné. Výborné sú miestne syry, ktoré pochádzajú z alpských strání, cestoviny podávané s mletým mäsom na mnoho spôsobov, alebo teľacie smažené v strúhankovom obale. Lombardia sa môže pochváliť šumivími vínami, ktoré patria k najlepším v Taliansku. Červené a biele vína najrôznejších odrôd vhodné k jedlu, ale aj pre znaleckú degustáciu.

Región Lombardia sa nachádza na severe Talianska patrí k alpským krajom. Na severe hraničí so Švajčiarskom, na východe Trentino - Alto Adige a región Veneto, južnú hranicu tvorí Emilia Romagna, západ región Piemonte. Počtom obyvateľov 9.973.397 patrí suverénne na prvé miesto medzi talianskymi krajmi, rozlohou 23.863 km2 sa radí na štvrté miesto za Sicíliu, Piemonte, Sardíniu.

Zimná dovolenka Lombardia

Alta Valtelina alpská lyžiarska oblasť ležiaca blízko hraníc so Švajčiarskom, neďaleko sa nachádza svetoznáme lyžiarske strediska St.Moritz. Alta Valtelina ponúka lyžovanie v nemenej známych strediskách Livigno a Bormio, ktoré spolu s 5 menšími disponujú 225 km lyžiarskych tratí vhodných pre začínajúcich aj najnáročnejších milovníkov tohoto zimného športu.

Termálne pramene v národnom parku Valtelina majú možnosť vyskúšať návštevníci mestečka Stelvio. Zimná dovolenka počas lyžovačky v týchto strediskách sa vyrovná známym strediskám Rakúska, Francúzska, Švajčiarska. Vhodná skladba lyžiarskych tratí ( ľahké - 53km, stredne ťažké - 152km, ťažké 20km ) predurčujú stredisko pre rodinnú lyžovačku, ktorú spríjemní 34 moderných lanoviek a 36 vlekov.

Bormio / Santa Caterina - lyžiarske mesto Bormio, nad ktorým je vybudovaný ski-areál so zjazdovkami všetkých náročností, žije v zime lyžovaním. Každý rok býva dejiskom niektorej z významných športových akcií sezóny - svetového pohára, majstrovstiev sveta alebo iných FIS pretekov. Zjazdovka s prevýšením skoro 1.800 m a dĺžkou 10 km je výzvou a zážitkom pre každého zdatnejšieho lyžiara. Bormio má vynikajúcu infraštruktúru - tenisovú halu, viacúčelovú športovú halu, zimný štadión, termálny bazén, teplota vody 38-41 °C.

Livigno - približne 40 km z Bormia sa nachádza lyžiarsky areál, ktorý sa teší stále väčšej popularite u našich lyžiarov. Livigno má zjazdovky v podobe širokánskych upravovaných plání, moderné lanovkové zariadenia, dostatok kvalitných bežeckých tratí, snowboardový areál, ktorý ponúka širokú škálu freestyle prvkov a zábavy pre mládež. Patrí medzi európsku špičku v rekreačnom lyžovaní vďaka svojim slnečným pláňam a nenáročným širokým zjazdovkám . Vleky začínajú premávku začiatkom decembra a sezóna trvá minimálne do 1. mája.

Tipy na výlety

Miláno (Milan) hlavné mesto, v ktorom žije vyše 1,5 mil obyvateľov patrí k hybnému motoru talianskej ekonomiky, tu sídlia najväčšie a najvýznamnejšie podniky a spoločnosti priemyslu. Svetová móda je skoro synonymom slova Miláno. Nákupné zóny v uliciach mesta (známe ako zlatý štvoruholník), kde sa nachádzajú módne butiky a značkové predajne s oblečením od všetkých významných svetových návrhárov módy sú aj pre množstvo cudzincov zážitkom a výhodnou nákupnou príležitosťou. Ktorá žena by nezatúžila po oblečení z hlavného mesta módy, takže aj naše celebrity navštevujú toto mesto za účelom nákupov.

Historickým centrom mesta je námestie Piazza del Duomo s nádherným gotickým chrámom z r. 1887, arcibiskupský palác a kráľovský palác. Celý športový svet pozná toto mesto aj v súvislosti s dvomi svetovými futbalovými pojmami - Inter a AC Miláno. Životné prostredie v priemyslom preplnenom meste je silne zaťažené splodinami, milánsky smog je skoro taký známy ako londýnsky, tento fakt sa prejavuje horúčavou v letných mesiacoch, vtedy väčšina domácich uniká schladiť sa k moru či jazeru.

Jazerá patria k obľúbeným miestam na rekreáciu pre obyvateľov okolitých lombardsých miest, hlavne milánčanmi sa to tu hemží od polovice júla do konca augusta, ubytovanie v týchto termínoch je potrebné zabezpečiť v dostatočnom predstihu (3 mesiace - pol roka dopredu). Najväčšie z jazier, ktoré sa teší obľube aj u našej klientely je jazero Lago di Garda.

Lago di Garda sa nachádza na rozhraní krajov Trentino, Veneto a Lombardia, od Álp po Pádsku nížinu. Na severe ho ohraničujú vysoké hory, v teejto časti pripomína svojim tvarom fjord, južným smerom sa brehy jazera rozširujú a široká hladina pripomína more. Po okolí jazera leží niekoľko menších mestečiek, najnavštevovanejšie z nich sú Sirmione, Gardone, Riva del Garda. Gardaland - zábavný park v štýle Disneylandu - láka veľkých aj malých návštevníkov na dinosaurov, pirátske lode ... Lombardia jazerami doslova prekypuje, medzi turisticky najvýznamnejšie patria Lago di Como, Lago Maggiore aj menšie Lago d´Orta, Lago d´Iseo. Spolu s lyžovaním v zime patria k hlavným centrám turismu v Lombardii.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Lombardia
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Lombardia, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko