Friuli Venezia Giulia
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Friuli Venezia Giulia

Z Álp k moru iba 100 km, región Friuli Venezia Giulia sa nachádza v severovýchodnej časti Talianska a susedí s Rakúskom, s Benátskom a so Slovinskom. Juh F.V.G. obmýva Jadranské more. Hlavné mesto prístav Terst (Trieste). Z jedla určite ochutnajte Prosciutto San Danieli - typickú šunku tohto kraja, víno je najlepšie z oblasti Collio. Ak si chcete priniesť typický spomienkový predmet, vyberte si šperky, ktoré sú presnými replikami langobardských šperkov. Pre našinca najbližšie more, piesočnaté pláže, pozvoľný vstup do mora, ideálna dovolenka pre rodiny s deťmi v strediskách Grado a Lignano.

Región Friuli Venezia Giulia sa nachádza na severovýchode Talianska, hraničí s alpskými krajinami Rakúsko na severe, Slovinsko na východe, regiónom Veneto na západe. Juh regiónu Friuli Venezia Giulia obmýva Jadranské more. Hlavné mesto Trieste je významným prístavom na východe regiónu. Rozlohou aj počtom obyvateľov petrí medzi malé regióny.

GRADO - stredisko severného Jadranu, mimoriadne príťažlivé mesto obdarené krásnym prírodným prostredím, vynikajúcimi klimatickými podmienkami a viac ako 3 km dlhou, mierne do mora sa zvažujúcou piesočnatou plážou, čo je veľmi výhodné pre malé deti. Hlavná pláž je jednou z najkrajších a najlepšie vybavených pláží v Taliansku, ktorú vyhľadávajú turisti z celého sveta. Turistov priťahuje hlavne historické jadro mesta s romantickými uličkami a námestiami.

Mesto založili Rimania, ktorí sa sem uchýlili pred vpádmi zo severu. Architektúra domov starého mesta je ovplyvnená benátskym štýlom. Obdivovať tu môžete Dóm Sant´Eufemia so stĺpmi s gréckeho mramoru z 3. storočia a mozaikou na podlahe zo 6. storočia alebo Baziliku Santa Maria z 5. storočia. Vyznávači slnka o oddychu pri mori nájdu ideálne miesta na slnenie na plážach lagúny alebo na niektorom z ostrovov.

Na pláži sa môžete venovať rôznym športom, hrám a zábave ako je plážový volejbal, vodné lyžovanie, windsurfing. K dispozícii sú aj tenisové kurty a basketba lové ihrisko. V historickom centre mesta je okrem pamiatok a zaujímavostí aj množstvo kaviarní, reštaurácií, barov a obchodíkov, ktoré prispievajú k umocneniu dovolenkovej atmosféry. Grado je ideálnym miestom na strávenie dovolenky pre návštevníkov všetkých vekových kategórií.

LIGNANO - jedno z najnavštevovanejších letovísk Jadranu sa rozprestiera na piesočnatom výbežku obklopenom lagúnou Di Marano. Lignano pozostáva z rušnej časti Sabbiadoro a pokojnejších Pineta a Riviera. Pozdĺž celého strediska sa tiahne piesočnatá pláž s výborným plážovým servisom. Vodný park Aquasplash, zábavný park Guliverlandia, Hemingwayov park a zoologická záhrada sú zaujímavé atrakcie nielen pre deti. Neďaleko vodného parku je letné kino pre deti aj dospelých. Atmosféru dokresľuje množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarničiek.

Pláž v Lignano je svojou štruktúrou a charakterom podobná plážam v ostatných letoviskách severného jadranu. Odlišuje sa charakteristickým architektonickým výtvorom - reštauráciou v tvare lastúry, ktorá je postavená na pilieroch v mori. Táto je hlavnou dominantou, je viditeľná z každého bodu na pláži v celej jej dĺžke niekoľkých kilometrov. Charakter pláží v jednotlivých častiach Lignana sa jemne odlišuje, takže jasne rozoznáte časť pláže patriacej Sabbiadoru od pláží v Pinete a Riviere. Na hrote výbežku (v okolí majáku pri prístave,) na ktorom je vybudované letovisko Lignano môžete využívať rozsiahlu voľnú pláž. Prechádzka po pláži pozdĺž celého strediska trvá približne dve hodinyV jej hlavnej časti pláže - sabbiadorskej sa nachádza obrovský štadión na plážový volejbal.

Poriadajú sa tu významné medzinárodné súťaže v tomto športe. Na severnej strane výbežku sa nachádza obrovský prístav pre jachty. Hlavná ulica je na večer uzavretá doprave a vzniká z nej korzo plné obchodov, reštaurácií a zábavy. Pobyt v Lignane je veľmi podobný dovolenkovému životu v susednom Lido di Jesolo, ibaže všetko je tu v menšom. Letovisko poskytuje ideálne podmienky na strávenie dovolenky pre rodiny s deťmi, mladých aj seniorov. Lignano patrí medzi strediská apartmánového typu, kde prevládajú vilky, rezidencie a apartmánové domy. V menšom pomere je v ponuke aj ubytovanie hotelového typu.

Tipy na výlety Friuli Venezia Giulia

Marano Lagunare - rybárska obec, kde je najväčší rybí trh v oblasti. Zachovali sa tu kostoly a paláce z obdobia najväčšej slávy Benátok.

Pordenone - hlavné mesto provincie, ponúka bohatú prehliadku palácov, kostolov a kláštorov. V historickom centre dominujú paláce z benátskej epochy.

Sesto al Reghena - bývalé opátstvo, medzi Pordenone a Portogruaro. Monumentálny komplex stavieb menil počas storočí podobu, ale i dnes pripomína doby začiatku európskej kultúry.

Aquileia - nenápadné mestečko hneď za hrádzou spájajúcou Grado s pevninou, ktoré bolo za vlády Cesara Augusta významným prístavným mestom a už od 3.storočia náboženským strediskom celej oblasti. Na význame stratilo po odchode cirkevných kniežat do Grada. Nájdete tu rímske vykopávky a nádhernú ranno-kresťanskú baziliku, v ktorej môžete obdivovať mozaikovú podlahu zo 4.storočia.

Cividale - mesto leží asi 70 km od Grada a sú tu sústredené najvýznamnejšie pamiatky langobardskej epochy.

Palmanova - mestečko je obdivuhodnou ukážkou renesančnej architektúry. Nachádza sa približne v polovici cesty medzi Cividale a Gradom.

Castello di Miramare - tento biely zámok nad morom dal postaviť pre seba a svoju manželku Charlotte veľkovojvoda Maximilián Rakúsky. Nachádza sa asi 7 km severne od Terstu.

Trieste (Terst) - mesto, na ktorom je badateľný rakúsky vplyv má s typickými talianskymi mestami máločo podobné, aj keď sa práve z tohto mesta šíril boj za zjednotenie Talianska. Určite navštívte Baziliku San Giusto , ktorá bola vybudovaná netypickým spojením 2 románskych kostolov a baptistéria, románsky kostolík San Silvestro je jedným z najstarších cirkevným stánkom alebo Rímske divadlo, ktoré bolo založené počas vlády cisára Traiana, ktoré sa nachádza na úpätí San Giusto.

Venezia (Benátky) - plavba loďou po pobreží až do neďalekých Benátok spojená s návštevou tohoto mesta býva pekným spestrením leňošenia na slnku pri mori. Skúste si načasovať spiatočnú cestu z výletu na večerný čas. Vychutnáte si svetelnú podobu letovísk Lido di Jesolo, Caorle, Bibione a Lignano.

Duino je rybárska obec a patrí medzi najmalebnejšie miesta pobrežia. Obec preslávil básnik Reiner Maria Rilke svojou básnickou zbierkou Elegie z Duina, ktoré napísal počas pobytu na zámku Thurn-Taxis týčiacom sa vysokno nad morom na príkrej skale.

Grotta Gigante - krasový útvar sa nachádza asi 25km od Terstu a najväčšia jaskyňa tohto útvaru je vysoká 100m a dlhá 280m.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Friuli Venezia Giulia
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Friuli Venezia Giulia, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko