Molise
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Molise

Turistickou klientelou zatiaľ len minimálne objavená oblasť Molise zaznamenáva v posledných rokoch rastúci záujem návštevníkov. Spolu s regiónom Abruzzo tvorili tieto susedné kraje do roku 1963 jeden región - Abruzzi. Molise nadväzuje na jeho tradície a so svojim susedom má veľa podobného nielen geograficky a historicky. S Molise o rozlohe 4.500 km2 susedia Lazio, Campania, Puglia. Molise tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a pretkaný zachovalými zámkami. Vytvára most prepájajúci dve rôzne kultúry severskú a južanskú. Mnoho historických pamiatok patrí k svetovému dedičstvu Unesco. Poľnohospodárstvo je prevažujúcim spôsobom zabezpečovania živobytia miestneho obyvateľstva, na pobreží prevláda turistický ruch.

Krajina sa nachádza v seizmicky aktívnej zóne, postihujú ju pomerne časté otrasy pôdy. Tento prírodný faktor vo veľkej miere ovplyvnil výzor krajiny po architektonickej stránke. Fádny štýl betónových stavieb, ktorý je charakteristický pre stredomorskú architektúru. Rozlohou a počtom obyvateľov je Molise na predposlednom mieste medzi 20 talianskymi správnymi krajmi, za ním je už len Valle d'Aosta. V poslednom období sa miestni obyvatelia začali zvýšenou mierou poskytovať služby cestovného ruchu, ktoré sú na výbornej úrovni. Vyskúšajte dovolenku Molise v niektorom z tunajších letovísk. Ich počet nie je veľký, ale budete milo prekvapení úrovňou služieb aj prírodným prostredím.

Tipy na výlety - Taliansko / Molise

Campomarino - prímorské stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov a ponúka výhľady na údolie Biferno aj Tremitské ostrovy. Jeho starobylý pôvod potvrdzujú nálezy bronzových predmetov z 6.st. pred Kristom. Podľa miestnych legiend sa tu usadil slávny grécky bojovník Diomedes, vracajúci sa z Trójskej vojny, zobral si za ženu dcéru miestneho kráľa. Je pochovaný na blízkych Tremitských ostrovoch. Viditeľný vplyv albánskej kultúry počuteľný vo zvláštnom talianskom dialekte.

Termoli - aj keď je v lete plné turistov má príjemnú kľudnú atmosféru. V okolí letoviska sa nachádzajú pekné piesočnaté pláže, prehliadka katedrály a miestneho hradu zaberie niekoľko hodín, zbytok času sa oddávate príjemnému leňošeniu, pre neposedných je možnosť nasadnúť na trajekt a vydať sa spolu s húfmi turistov na prehliadku neďalekých ostrovov -

Súostrovie Tremiti sa nachádza 35km severne nad Gargánom a pozostáva zo štyroch ostrovov - Cretaccio, Capraia, San Nicola, San Domino (zoradené od najmenšieho). Lode pristávajú vždy na niektorom inom z ostrovov, preto sa na presun medzi ostrovmi používajú miestne taxi-loďky (za nepatrný poplatok). Na San Nicola bol vybudovaný kláštor a chrám, ktorý sa neskôr využíval ako väzenie, bol lepšie chrániteľný pred vpádmi pirátov, preto slúžil ako správny ostrov. Naopak San Domino zabezpečoval v minulosti pestovanie potravín pre obyvateľov ostrovov, dnes sa tu nachádzajú jediné miestne pláže, preto je v mestečku San Domino v lete značný nával rekreantov.

Campobasso - hlavné mesto regiónu má niečo vyše 50.000 obyvateľov, nachádza sa v ňom niekoľko kostolov a múzeum, za návštevu stojí aj neďaleký hrad. Mesto nepatrí k najatraktívnejším, ale je to moderné mesto, ktoré poslúži ako dobrá základňa na cesty za poznávaním okolitej krajiny, histórie a kultúry (Saepinum, Altilia, Sepina). V neďalekých horách Monti del Matese leží horské stredisko Campitello Matese, kde sa môžete venovať aj lyžovaniu.

Isernia - archelogicky mimoriadne dôležité nálezisko celoeurópskeho významu, kde boli objavené pozostatky pravdepodobne najstaršieho osídlenia v Európe, ktoré sa datuje do obdobia 700.000 rokov do minulosti. Archeológovia v prácach stále pokračujú a vykopané kamenné predmety sú uložené v miestnych múzeách. Severne od Isernie leží Pietrabbondante - ďalšie významné nálezisko histórických pozostatkov. Na západ leží opátstvo Abbazia di San Vincenzo al Volturno- významné benediktínske sídlo (9.st).

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Molise
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Molise, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko