Piemonte
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Piemonte

Charakter regiónu Piemonte silne ovplyvnňujú susediace Švajčiarsko a Francúzsko. Severné alpské oblasti sú na nerozoznanie od uhladeného štýlu Švajčiarska, kým mesto Torino je veľkomesto s francúzskym šarmom. Rozlohou druhý najväčší a počtom obyvateľov šiesty región leží na severozápade krajiny, patrí medzi hospodársky najvyspelejšie časti Talianska. Spolu s Lombardiou je lídrom talianskej ekonomiky. Torino je hlavným mestom regionu a sídlom veľkých priemyselných podnikov, sídli tu napr Fabrica Italiana di Automobili Torino - svetového výrobcu automobilov, veltržným mestom, kultúrnym a historickým centrom. Turisticky zaujímavé sú tunajšie hory, ktoré sú lákadlom pre kvalitnú horskú turistiku.

Región Piemonte je suchozemský, nachádza sa na okraji Alpskej oblasti, hraničí s regiónmi Valle d'Aosta na severe, Liguria na juhu a Lombardia a Emilia Romagna na východe. Západnú hranicu zdieľa s Francúzskom a časť severnej hranice so švajčiarskom. Rozlohou 25.402 km2 sa radí na druhé miesto v Taliansku, tesne za najväčšiu Sicíliu.

Grande traversata delle Alpi v zimnej sezóne ponúka výborné možnosti lyžovania. Svetoznáme päťhviezdičkové strediská Sestriere a Oulx sa nachádzajú vo Valle di Susa na hraniciach s Francúzskom, alebo smerom na Švajčiarske Monte Rosa a Matterhorn. Miestne špeciality sú príbuzné francúzskej kuchyni, používajú sa marinované mäsá, obľúbeným jedlom sú biele slimáky, pestuje sa tu podstatné množstvo talianskej produkcie ryže, preto je miestne ryzoto na všelijaké spôsoby veľmi častou pochúťkou. Víno ako ináč patrí k stolovaniu, známe sú šumivé i červené vína z Barolo, alebo špecialita z dedinky Cinzano, alebo sladké biele víno z Asti, či svetoznáme Martini.

Tipy na výlety - Taliansko / Piemonte

Torino hlavné mesto regiónu má skoro milión obyvateľov a leží na rieke Pád. Toríno pôsobí na návštevníka skôr ako hlavné než len provinčné mesto. Do pripojenia mesta k Taliansku bolo pod nadvládou Rakúšanov, hneď po tejto udalosti zaznamenalo veľký význam, keď sa stalo na tri roky hlavným mestom Talianska, než ho vystriedala Florencia. Postupne sa z mesta stalo hospodárske centrum a dnes je po Miláne druhým najsilnejším. Rodina Agnelliovcov (majitelia Fiatu), ktorej patria významné podiely v najväčších podnikoch, torínske noviny, futbalový klub Juventus atd. je najväčším zamestnávateľom v regióne.

Domov tu majú aj ďalšie známe značky a výrobky ako napr. káva Lavazza, čokoláda Ferrero Rocher, čokoládový krém Nutella, alebo cukríky Tic Tac. Historicko-náboženský artefakt torínske rúcho, okolo ktorého sa už roky vedú spory, či je originálom plachty do ktorej bolo zabalené telo ukrižovaného Ježiša, alebo ide o druh fotografie - dielo Leonarda. Rúcho sa nachádza v Dóme San Giovanni a je pravidelne vystavované verejnosti, o termíne vystavenia rozhoduje Vatikán. Pre mesto znamenajú dni rúcha veľký nával návštevníkov, aj keď ich po tom čo bola jeho pravosť spochybnená neustále ubúda.

Hlavné námestie Piazza Castello je miestom kaviarní, múzeí, divadiel a galérií. Dominanty barokového námestia - Palazzo Madama, chrám San Lorenzo, Palazzo Reale s kráľovskou záhradou. Hlavnou pozoruhodnosťou mesta je Mole Antonelliana 167 m vysoká veža, ktorá pochádza z r.1863, je v noci osvetlená a pôsobí naozaj impozantne, vidieť ju z veľkej diaľky od mesta.

Lago Maggiore v severnej oblasti regiónu, kde sa krajina dvíha do úpätí Álp sa vyskytuje mnoho prírodných jazier, ktoré patria k turistickým destináciam vyhľadávaným hlavne domácou bohatou klientelou. Mnohí z troch hlavných jazier považujú Lago Maggiore za najkrajšie. V lete je zaplavené turistami, napriek tomu pôsobí kľudne. Najatraktívnejšie letovisko jazera je mesto Stresa, výborné miesto na oddych v horúcom lete.

Stresa leží 80 km od Milána severovýchodne a nachádza sa na západnom pobreží jazera. Z mesta sú dobre prístupné Borromejské ostrovy, kde písal určitý čas aj spisovateľ Ernst Hemingway. Zaujímavý výlet podniknete kabinkovou loanovkou na neďaleký vrchol Monte Mottarone. Z medzistanice môžete navštíviť botanickú záhradu, v ktorej pestujú stovky druhov alpiniek. Z vrcholu je možné podniknúť turistické a cyklistické túry do okolia. V zime si možno zalyžovať na tunajších zjazdovkách, ktoré vyhovujú začiatočníkom.

Isole Borromee ostrovy uprostred jazera sú najlepšie prístupné loďou z prístavu v Stresa alebo Baveno. Súostrovie tvora ostrovy a ostrovčeky - najznámejšie sú Bella, Madre, Pescatori, San Giovanni. Na ostrovoch sa nachádzajú historické pamiatky Palazzo Borromeo, Palazzo Madre, duomo San Vittore.

Grande traversata delle Alpi náročná turistická trasa čo do počtu kilometrov (200 km), vedúca Alpami od juhu na sever Piemontu je vyhľadávanou lahôdkou. Absolvovať celých 200 km trvá niekoľko týždňov, ale príjemným zážitkom môže byť zdolanie časti trasy. Nástup je možný v hociktorom mieste, ale ak chcete zdolať túto horskú prechádzku celú, dopravte sa do mestečka Viozene, pokračujte cez Valle di Susa a severom kraja cez Parco Nazionale del Gran Paradiso (ležiaci čiastočne vo Llle Aosta) až k jazeru Lago Maggiore. Špeciálna turistická mapa, ktorú zoženiete kdekoľvek na priesečníku trasy s obytnými oblasťami zaznamenáva ubytovacie možnosti na ceste v horských chatách a ubytovniach, ktoré sa nachádzajú na samote v horách, ale aj v osídlených miestach.

Vialattea svetoznáma lyžiarska oblasť sa nachádza v stredne vysokých Alpách Valle di Susa ( lyžiarske terény ležia vo výškach od 1.350-2.800 m.n.m.) Ski resort združuje 4 piemontské strediská: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a jedno na francúzskej strane - Montgenevre. Vzájomne sú všetky poprepájané takže je možné absolvovať na lyžiach 214 tratí - celkovo vyše 400 km udržiavaných zjazdoviek. Tieto hodnoty zaraďujú ski-resort Vialattea do top-10 najväčších v Európe. Prestížne lyžiarske stredisko Sestriere, ktoré je najvýznamnejšie z nich, dali vybudovať vlastníci najväčšej torinskej automobilky.

Pravidelne je zaraďované do kolotoča závodov o svetový pohár v zjazdovom lyžovaní a snowboardingu. Prvotriedna kvalita je tu samozrejmosťou, na večeru sa chodí v spoločenskom oblečení. Patrí do rodiny zimných olympijských stredísk. Zážitkom je nočné lyžovanie pri umelom osvetlení, dokonale upravené trate na svahoch zabezpečených proti rozmarom počasia technickým zasnežovaním, množstvo ski-bufetov a občerstvenia priamo na svahoch, malé deti tu lyžujú zadarmo. Lyžiarska sezóna začína na koncom novembra a trvá do konca apríla.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Piemonte
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Piemonte, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko