Calabria
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Kalábria / Calabria

Južanským temperamentom sršiaci región na konci Talianska Kalábria (taliansky Calabria), treba zažiť na vlastnej "koži". Južné Taliansko a hlavne najjužnejšia časť Apeninského polostrova vás očarí krásnou prírodou s prevažne hornatou krajinou, čistým morom, atraktívnymi plážami a milými ľuďmi. Turistami bola objavená až pred niekoľkými desaťročiami, preto sú krajina a príroda takmer nedotknuté. Výraznejší nárast turistov v oblasti nastal po tom, čo miestni rybári objavili na pobreží Riace v 80. rokoch dve bronzové sochy otrokov zo začiatku helénskej doby. Dnes sú vystavené v hlavnom meste Reggio di Calabria v Museo Nazionale della Magna Grecia. Sochy „Bronzi di Riace“ už samozrejme nie sú jediným, čo sa ponúka k obdivu a láka turistov.

Kalábria má bohatú históriu s pozostatkami gréckeho osídlenia: hlavné mesto bolo druhým v poradí po meste Cuma, ktoré Gréci založili. Oblasť mala prívlastok „Magna Grecia“ vďaka kolonizácii, ktorá smerovala od mesta Crotone na pobreží Iónskeho mora ďalej na sever. Ďalšie vplyvy cudzích kultúr prišli tiež z východu, konkrétne v podobe albánskych usadlostí, ktoré tu utekajúci Albánci zakladali od 15. storočia. Špička talianskej "čižmy" (tvar čižmy pripomína Taliansko na mape) je obmývaná dvoma morami: na východe Iónske more a na západe Tyrhénske more. Jediným susediacim regiónom je Basilicata a neďaleko asi 5 km v mori ostrov Sicilia.

V tohtoročnom katalógu - katalóg Taliansko - si môžete vybrať zo stredísk na oboch stranách 800 km dlhého pobrežia Kalábrie. Hoci vzdialenosť zo strednej Európy do Kalábrie je väčšia, než k Benátskemu zálivu na severe, to čo na Vás čaká v Calabrii, na severe nenájdete. Krajina tisícich prekvapení s romantickým nádychom má krištáľovo čisté more a príjemné pláže. Stojí za to, absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé Taliansko vlastným autom a cestou sa možno zastaviť na pár dní v niektorom z mnohých zaujímavých miest Talianska, či kombinovať viactýždňový pobyt s týždňovou zastávkou napríklad na Palmovej riviére v Marche či regiónoch Lazio alebo Toskánsko a ďalší týždeň stráviť v Kalábrii.

Kto sa chce na kalábrijský polostrov dopraviť letecky, môže využiť letisko v Lamezia Terme v strede regiónu alebo v Reggio di Calabria. Sem vedie aj železnica z mesta Neapol (hl. mesto Kampánie). Z Reggio di Calabria je to už na skok na ostrov Sicília kam premáva priama lodná linka do Messiny. Mnohí naši klienti využívajú možnosť prejsť autom nielen Kalábriu, ale – keď už sú tu dole – previesť sa na Sicíliu a spraviť si ďalší nezabudnuteľný program, napríklad výlet na sopku Etna. Ubytovacie možnosti sú pestré a radi vám nakombinujeme pobyt na viacerých miestach Talianska s ľubovoľným počtom nocľahov na tom-ktorom mieste.

Kto si prelistoval katalóg, možno už objavil neuveriteľne nízke ceny apartmánového ubytovaniatu na juhu Talianska. Cenová výhodnosť je charakteristická aj pre miestne nákupné centrá. Nie je ich veľa, predsa len ešte nie je infraštruktúra v tomto regióne dostatočne rozvinutá. Kto má v Kalábrii k dispozícii vlastné auto, alebo si auto na mieste požičia, a nerobí mu problém sa previesť pár kilometrov, pri individuálnom stravovaní môže nakúpiť až 70% produktov lacnejšie než na Slovensku. Na verejnú dopravu sa príliš spoliehať nedá, oplatí sa buď vyskúšať železničné spojenie medzi strediskami, alebo si vybrať ubytovanie, ktoré sa nachádza priamo v stredisku teda také, ktoré poskytuje komplexné služby. Bližšie informácie uvádzame pri jednotlivých ubytovacích zariadeniach.

Destinácie a tipy na výlety v Kalábrii

PRAIA A MARE je moderné turistické mestečko, ktoré sa nachádza v severnej časti Kalábrie na Tyrhénskom pobreží. Jedna časť je obklopená morom a druhá časť je chránená horami. Pieskovo - kamienková čierna pláž vulkanického pôvodu vedie pozdĺž celého letoviska a je dlhá 5 km. Dominantou Praia a Mare je ostrov Dino, známy svojimi jaskyňami, najmä Azúrová a Levia jaskyňa. V Praia a Mare je jeden z najväčších Aquaparkov v južnom Taliansku, AquaFans. Raz týždenne (každý štvrtok) bývajú v mestečku veľké trhy.

SAN NICOLA ARCELLA je malé antické mestečko ležiace nad morom. Ponúka prekrásny pohľad na pobrežie s mnohými zátokami a na ostrov Dino. Mestečko je vhodné pre tých, ktorí hľadajú romantické miesto pre strávenie pokojnej dovolenky v Taliansku. San Nicola Arcella je ako stvorená, ponúka malé piesočnaté a kamienkové plážé, ktoré ohraničujú vysoké skalnaté útesy poskytujúce dostatok súkromia. Pozor na nudizmus, nahota na plážach v Taliansku je zakázaná (ale ak vás nikto nevidí... ?).

SCALEA je jedno z najväčších a najstarších mestečiek v oblasti Riviera dei Cedri. Scalea je rozdelená na dve časti: Scalea Vecchia - stará časť mesta, ktorá sa rozprestiera na kopci so starým normanským hradom, starobylou obrannou vežou Talao, vybudovanou na obranu proti pirátom, úzkymi uličkami a kostolmi. Druhá časť Scalea Nuova - novú časť charakterizujú početné hotely, obchody (supermarket), bary, kaviarne, diskotéky a ďalšie kultúrnych a športových zariadení. Každý pondelok v dopoludňajších hodinách sa v meste konajú trhy, čerstvé ovocie a zeleninu si však môžete zadovážiť každý deň. Z mestečka je tiež výhľad na Apeniny s drobnými horskými dedinkami. Divoká rieka Lao preteká cez Národný park Pollino, tu môžete vyskúšať rafting na divokej vode.

SANTA MARIA DEL CEDRO letovisko na pobreží Tyrhénskeho mora je zaujímavým turistickým strediskom: pláž s jemným i hrubším štrkom s možnosťami vodných športov, v pozadí dotvárajú scenériu vysoké vrchy. Hoci dnes je skôr pokojným mestečkom, v minulosti malo obrovský význam, o čom svedčia vykopávky v okolí. Len nedávno boli objavené ruiny pevnosti, ktoré svojou rozlohou pripomínajú Pompeje. Významné je aj pestovanie plodiny Cedro (limone cedro), ktorá sa používa na výrobu parfémov a exportuje sa do celého sveta. Cedrovnik pripomína citrón, len jeho plody sú väčšie a majú hrubú kôru. Možno ešte lepšie využitie, než na parfém, je využitie na výrobu likéru.

TROPEA je jedno z najnavštevovanejších miest Kalábrie, ktoré leží na rozhraní zálivu Sv. Eufemia a Gioia Tauro. Tropea je právom nazývaná „perla Kalábrie“. Z obdobia grécko-románskej doby sa zachovalo množstvo historických pamiatok ako napr. normanská katedrála z 11.st., kostol Sv. Márie, vybudovaný na skalnatom útese, kostol Sv. Františka z Assisi a množstvo ďalších kostolov, kaplniek a palácov, ktoré spolu s úzkymi uličkami dotvárajú kolorit mestečka Tropea. Dovolenka a jej atmosféra je umocňovaná množstvom zábavných podnikov, diskoték a reštaurácií s regionálnymi špecialitami. Vyhľadávané sú čisté more a pláže s bielym pieskom, ktoré spestrujú skalnaté útesy. Stredisko Ricadi, ktoré sa nachádza asi 7 km od centra Tropea, je pokojnejšie a tiež má nádhernú pláž s bielym pieskom.

CAPO VATICANO a Parghelia tvoria čo do pobrežia nádhernú časť s kľukatou cestou, nezabudnuteľnými plážami, zaujímavými skalnatými formáciami a krištáľovou vodou, ktorej Taliani dali prívlastok „pescoso“ (plný rýb). Ak si chcete spestriť pobyt v Capo Vaticano výletom, pozrite si košikárov v mestečkách Spilinga alebo Caroniti, odkiaľ je na celý výbežok Capo Vaticano krásny výhľad.

BADOLATO, Guardavalle, Montepaone a Cariati Marina sú mestečká na pobreží Iónskeho mora. Historické mestečká v oblasti dýchajú nezameniteľnou atmosférou a ponúkajú krásne výhľady na okolitú krajinu. Pobrežie ponúka malebné pláže z piesku, alebo jemného štrku a osviežujúce more.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Calabria
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Kalábria, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko