Emilia Romagna
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Emilia Romagna

Región Emilia Romagna sa nachádza v strednom Taliansku a je ohraničený riekou Pád na severe a Apeninami na juhu. Vďaka svojej polohe a veľmi úrodnej pôde, patrí tento kraj medzi najbohatšie. Od Comacchia po Cattolicu sa tiahne až 130 km piesočnatých pláží a je ideálnym miestom pre vyznávačov slnka a mora. Okrem pláží Vás očarí aj príroda, historické pamiatky z čias Rimanov či Etruskov. Apeniny s hradmi, zámkami a kláštormi, starými horskými cestičkami a priesmykmi sú vzdialené len niekoľko kilometrov od pobrežia. Hlavným mestom kraja je univerzitné mesto Bologna (Boloňa), v ktorom sa nachádza množstvo kaštieľov a kostolov. Pri návšteve kraja Emilia Romagna určite ochutnajte tunajšie špeciality.

Pôvod tu majú parmezán, parmskú šunku alebo víno Lambrusco. Určite však ochutnajte aj vynikajúce domáce cestoviny s boloňskou omáčkou, ktorej už len samotný názov prezrádza že aj ona má svoj pôvod v tomto kraji. Emilia Romagna hraničí s regiónmi Veneto, Lombardia, Piemonte, Liguria, Toskánsko a Marche. Východ obmýva Jadranské more.

Dovolenka Emilia Romagna, prímorské destinácie

RIMINI so svojimi pohostinnými plážami, perfektne vybavenými prímorskými letoviskami patrí k najznámejším a najpopulárnejším cieľom dovolenkárov v Taliansku. Jeho tradícia začala už 3. Júla 1843, kedy bolo v Rimini otvorené prvé kúpalisko, prístupné len smotánke. Svojim návštevníkom ponúka oddych na piesočnatých plážach, ktoré sú vďaka svojej šírke a pozvoľnému vstupu do mora ideálne pre rodiny s deťmi. Dlhé zlatisté pláže s jemným pieskom posiate radmi farebných slnečníkov, športoviská, vodné atrakcie, zábavné parky, starobylé pamiatky v historických jadrách jednotlivých miest a mestečiek, elegantné obchodné centrá s lákavými výkladnými skriňami, nespočetné kaviarne, reštaurácie, pizzerie, bary, diskotéky, ale aj kultúrne podujatia všetkého druhu - to je typický dovolenkový obraz tejto časti pobrežia.

CESENATICO je stredisko vzdialené asi 20 km severne od Rimini. Mestečko bolo pôvodne rybárskym mestečkom, ktoré je dnes moderným letoviskom s krásnym starobylým centrom rozloženým v blízkom okolí. V r. 1500 poveril Cesare Borgia svojho architekta Leonarda da Vinci, aby prístav prispôsobil strategickým záujmom. Dodnes tu kotvia pestrofarebne oplachtené lode v Porto Canale a sú veľkým lákadlom pre turistov. V okolí Cesenatico vzniklo vďaka cestovného ruchu niekoľko plážových obcí na asi 10 km dlhom úseku. Villamarina di Cesenatico láka bohatou zeleňou v San Mauro nájdete rodný dom básnika Pascoliho.

LIDO DI SAVIO je príjemné letovisko s typickou promenádou, širokou piesočnatou plážou s pozvoľným vstupom do mora a centrom s obchodíkmi, reštauráciami a kaviarňami. Stredisko je vhodné pre rodinnú dovolenku.

LIDO ADRIANO je letovisko, ktoré patrí v okolí mesta Ravenny k najmodernejším. Teší sa veľkej obľube hlavne medzi mladými ľuďmi a zábavy chtivými pretože stredisko ponúka návštevníkom ten správny kokteil oddychu a zábavy. K dispozícii sú tu reštaurácie, bary, kaviarne, diskotéky ale aj možnosť rôznych športových aktivít. Pláž je tu široká piesočnatá s pozvoľným vstupom do mora.

MILANO MARITTIMA je vlastne akýmsi zlepencov stredísk Cervia, Pinarella a Tagliata. Milánsky vplyv, ktorý jeho podobu výrazne ovplyvnil, naznačuje už aj jeho názov. Môžeme ho nazvať aj „zelené“ letovisko, utopené v zeleni borovíc, ktoré ukrývajú nielen hotely a apartmánové komplexy ale aj obchodnú promenádu, ktorá sa tiahne celým strediskom. Práve vďaka boroviciam vytvára vynikajúcu klímu vhodnú pre ľudí s dýchacími problémami hlavne astmatikov. Aj tu nájdete piesočnatú pláž s pozvoľným vstupom do mora, promenádu s reštauráciami a barmi. V Cervii môžete navštíviť soľné močiare, kde soľ získavali už Etruskovia, ktoré sú dnes chráneným územím.

RICCIONE je príjemné elegantné letovisko s krásnou piesočnatou plážou, termálnymi kúpeľmi a zábavným aquaparkom, ktoré naväzuje na riminské pláže. V centre sa nachádza množstvo obchodov, reštaurácií a kaviarní. Určite navštívte ulicu Ceccarini kde nájdete značkové butiky.

Tipy na výlety - Taliansko / Emilia Romagna

San Marino je miništát a po Vatikáne a Monaku je 3. najmenší štát na svete. Je zároveň prvou a jedinou stále existujúcou republikou. Vznik mesta San Marino sa odhaduje na rok 301 n.l. rozkladá sa na 61 km2, má necelých 29.000 obyvateľov. Nájdete tu celkom 9 správnych oblastí, pričom každá z nich má svoj vlastný hrad. Najznámejšie je mesto San Marino s rozlohou 7 km2 a 4.500 obyvateľmi. Historické centrum sa nachádza na vrchole hory Titano, ktorá je zároveň najvyšším bodom republiky a odkiaľ je krásny výhľad na okolie. Určite si vychutnajte atmosféru strmých úzkych uličiek.

Bologna (Boloňa) - historické a univerzitné mesto, hlavné mesto kraja kde nájdete množstvo krásnych kostolov a stredovekých palácov, ktoré sú umiestnené v okolí Piazza Maggioe a Piazza del Nettuno. Pri návšteve určite nevynechajte dóm Metropolitana, chrám S. Francesca , chrám Petroni, palác Bevilacqua a radnicu. Tu bola v roku 1088 postavená univerzita, ktorá je považovaná za najstaršiu v Európe a jej absolventmi sú aj Dante Aligheri, Francesco Petrarca, Erasmus Rotterdamský alebo Mikuláš Koperník. Dodnes je tu viac ako 100.000 študentov ročne.

Ferrara - očarujúce historické mesto so svojou dominantou vodným hradom Castello Estense a hradbami okolo mesta, ktoré sú ideálne na romantické potulky tak ako aj uličky mesta.

Ravenna - mesto kde sa snúbi antika s kresťanstvom. Celé mesto je nasýtené históriou a hrobkami slávnych, ktoré zdobia úchvatné mozaiky. Pýchou mesta je Basilica San Vitale a pobyt básnika Danteho ( mimochodom dodnes bojuje Ravenna s Florenciou o jeho pozostatky). Mesto bolo v rku 1966 zapísané do zoznamu Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO

Faenza - mesto je známe hlavne vďaka keramike. Do dnešného dňa tu nájdete množstvo keramických dielní a manifaktúr, v ktorých sa keramika vyrába tradičným spôsobom. Určite navštívte múzeum keramiky s rozsiahlymi zbierkami miestnej „ fajánskej“ ale aj iných druhov keramiky.

Italia in Miniatura zábavný park kde si môžete "prejsť" celé Taliansko a vidieť všetky pamiatky a pozoruhodnosti v miniatúrach na jednom mieste - rímske Colosseum alebo florentské Palazzo Vecchio, benátsky Canal Grande a ine.

Mirabilandia a Fiabilandia - „rozprávkový a zázračný“ park s atrakciami nielen pre deti nájdete.

Vodný park Acquafan - okrem bazén tu nájdete aj jazierka, lagúny, minioceán s umelými vlnami, vraj 100.000 stromov, bar a diskotéka.

Delfinárium - jeho návšteva je pre deti naozaj nevšedný a vzrušujúci zážitok. Určite budete aj vy dospelí nadšení, teda aspoň my sme boli.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Emilia Romagna
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Emilia Romagna, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Svet dovoleniek
© 2009-2024 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko