Marche
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  TALiANSKO
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Taliansko, Marche

Región Marche patrí medzi menšie spomedzi talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu chodiť vychutnať množstvo atrakcií, v blízkosti je miništát San Marino. Na západe hraničí s Umbria a na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo. Hlavným mestom regiónu je Ancona, ktorá leží na východnom pobreží v strede regiónu. Je známa hlavne ako významný moderný prístav, no aj ona sa pýši historickým centrom na vrchu, s dómom z 11.st. z ktorého je krásny výhľad na more. Vo vnútrozemí je ešte krásna nepoškodená prírodná krajina, ktorú reprezentujú aj 2 národné a 4 regionálne parky. Odporúčame navštíviť dramatickú horskú pevnosť San Leo v Sassocorvaro.

Svätyňa v Loreto južne od Ancony každoročne priťahuje 4 mil. turistov z celého sveta. Malý úsek hranice zdieľa s regiónmi Lazio a Toskánsko. Kraj Marche je skutočne nádhernou oblasťou, kde nájdete piesočnaté pláže i skalnaté útesy zvažujúce sa do mora na 180km dlhom pobreží Jadranu. V regióne nájde návštevník dva typy prímorských stredísk: veľké so živou atmosférou a rušným nočným životom plné turistov, pláže lemujú prevažne hotely. Sem patria Gabbice Mare, Pesaro, Senigallia a San Benedetto. Druhým typom sú menšie, prevažne apartmánové strediská. Nájde sa aj niekoľko miest pod Monte Conero s jedinečnými skalnatými zátokami.

Pláže v Marche sa môžu pochváliť najväčším počtom „modrej vlajky“ v Taliansku - toto ohodnotenie je udeľované plážam, ktoré spĺňajú viacero environmentálnych kritérií ako kvalita vody, manažment s ohľadom na prírodu, bezpečnosť a služby (v katalógu z týchto stredísk Pesaro, Fano, Grottamare a San Benedetto). Južná časť regiónu Marche plynule pokračuje krajom Abruzzo. Táto oblasť je známa ako Palmová riviéra vďaka množstvu paliem ktoré tú rastú a spolu so záplavou oleandrov vytvárajú exotickú atmosféru.

Pláže v strediskách sú prevažne vybavené plážovým servisom za poplatok, na okrajoch stredísk sú aj voľné úseky, ktoré sú menej preľudnené a môžete si ich zdarma užívať. Väčšina stredísk nie je len prímorským letoviskom, ktoré by bolo umelo vybudované za účelom rozvíjania cestovného ruchu. Mestá majú svoju bohatú históriu a tak umožňujú návštevníkom nie len slnenie na pláži ale aj oddych v historických uličkách či prehliadku pamiatok.

Výborná je aj miestna kuchyňa. Prevažujú v nej morské plody, typický rybací vývar (brodetto), pečené prasiatka (porchetta), králičie a baranie mäso. Z vín vyskúšajte Verdicchio, Rosso Conero a Rosso Piceno.

Prímorské destinácie, dovolenka v Marche

PESARO - atraktívne prímorské letovisko, zároveň rybársky prístav a historické centrum. Založené bolo už Rimanmi na starobylej ceste Via Flaminia, meno strediska sa spája s hudobníkom Gioacchino Rossini, ktorý sa tu narodil. Svetoznáma je aj majolika pochádzajúca z Pesara, vo vypracovanom železe a medi. Turistov lákajú okrem plážovej promenády široké ulice s pamiatkami svetového významu, námestie Piazza del Popolo s centrálnou fontánou alebo z podujatí v auguste operný festival Rossini Opera Festival na počesť rodákovi Rossinimu, medzinárodný festival novodobej kinematografie, prístavný festival, či národný festival dramatického umenia..

FANO - pôvodná rímska kolónia je dnes malým prímorským strediskom s atraktívnym starým centrom. Mesto bolo obľúbeným útočiskom básnika Roberta Browninga. Prezrieť si môžete zbierku malieb v umeleckej galérií, alebo si vypočuť niektorý z letných koncertov na Corte Malatestiana. Zaujímavá je promenáda a hlavná ulica s množstvom obchodov. Rybársky prístav s rôznymi špecialitami predeľuje pláž - na juhu Spiaggia Sassonia s malými kamienkami a širokou promenádou, na severe kratšia, no živšia Spiaggia Lido so servisom.

MAROTTA - pokojné stredisko na ceste medzi Rimini a Anconou, v okolí je pestrá ponuka vodných športov, historické a prírodné atrakcie na objavovanie. Pláž v stredisku tvoria malé kamienky. Mestom vedie aj železnica, ktorá sa tiahne celým pobrežím regiónu a zabezpečuje tak výborné dopravné spojenie medzi letoviskami.

CUPRA MARITTIMA - menšie mestečko s rodinnou atmosférou a bohatou vegetáciou pínií, paliem a oleandrov. Piesočnatá pláž má 2,5 km a je tu aj malý prístav. Zo zaujímavostí múzeum mušlí.

GROTTAMARE - tiež menšie stredisko s 5 km jemnej piesočnatej pláže, ktorá je vyhľadávaná najmä rodinami s menšími deťmi pre jej bezpečný plytký vstup do mora. Za pešou prímorskou promenádou, ktorá žije turistickým ruchom sa týčia veľké vily z prelomu minulého storočia a stredovekým centrom s výhľadom na more. Mestečko má osobitý šarm.

SAN BENEDETTO DEL TRONTO - bolo založené už v 9. storočí pred Kristom. Meno dostalo po martýrovi San Benedetto, bývalom rímskom vojakovi z čias vlády Diocletiana, ktorý konvertoval ku kresťanstvu a bol preto prenasledovaný. Na jeho počesť bol postavený kostol San Benedetto Martire. Historické centrum mesta sa rozprestiera na kopci, novšia časť, obľúbená „marina“ bola vybudovaná pri pobreží. Charakteristické pre toto stredisko sú palmy (viac ako 7 tisíc), ktoré mu dodávajú tropický ráz. Pláž je 5 km dlhá s jemným pieskom a pozvoľným vstupom do mora. V stredisku sú k dispozícii antukové tenisové kurty, bazény, atletický a futbalový štadión, štadión pre kolieskové korčule, ihrisko na petang a niekoľko detských ihrísk. Medzi našimi turistami je stredisko veľmi obľúbené a vyhľadávané opätovne každú sezónu. Rezervujte si pobyt čo najskôr, aby ste mali ešte z čoho vyberať.

Tipy na výlety Marche:

Senigallia - mesto pri pobreží je známe polkruhovým neoklasickým trhoviskom, Foro Annonario a hradom Rocca Roversca z 13.st., ktorý sa týči nad ulicami mesta.

Ascoli Piceno - mesto na juhu regiónu je dobrým námetom na výlet najmä z blízkeho San Benedetta. Tak ako Urbino na severe kraja bolo založené renesančným šľachticom Federico da Montepeltro. Starobylé mesto je plné pamätihodností. Ako východzí bod na prehliadku najlepšie poslúži námestie Piazza del Popolo, ktoré je centrom života mesta. Zastavte sa v kaviarni Meletti a ochutnajte ospevovaný likér „anisetta“. Ďalej pokračujte obdivovaním renesančného Palazzo dei Capitani, Loggia dei Mercanti a kostola San Francesco. Kompletný zoznam by sa nám tu nevošiel, preto odporúčame urobiť si vlastný aj s kompletnou fotodokumentáciou a ochutnávkou miestnych špecialít.

Urbino - mestečko tiež považované za kolísku talianskej renesancie má unikátne umelecké a kultúrne dedičstvo. Z pamiatok, ktoré si môžete prezrieť v meste uprostred horskej zelene napríklad Národnú galériu regiónu Marche, Archeologické múzeum, egyptský obelisk, fontána Fonte del Leone, či pilier St. Spiriti.

Vyberte a rezervujte si ubytovanie na stránke - dovolenka Marche
Dovolenku v Taliansku začnite v našom katalógu - Taliansko

Talianske regióny

Nachádzate sa na stránke Taliansko / Marche, prezrite si ďalšie talianske regióny:

 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Dovolenky
© 2009-2017 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko