Taliansko / dovolenka taliansko
 
Turistický sprievodca Talianskom
  dovolenka taliansko | taliansko | dovolenka | mapa | katalóg | články | blog | obrázky | ck | online online nákup  
  DOVOLENKA
Abruzzo
Basilicata
Calabria
Campania
Emilia Romagna
Friuli Venezia Giulia
Lazio
Liguria
Lombardia
Marche
Molise
Piemonte
Puglia
Sardegna
Sicilia
Toscana
Trentino - Alto Adige
Umbria
Valle Aosta
Veneto
 

Dovolenka v Taliansku

žiadna iná krajina na svete nevie ponúknuť svojim návštevníkom takú pestrú paletu cestovateľských lahôdok ako Taliansko. Na špičke záujmu sa bezpochyby nachádzajú mestá umenia - Rím, Benátky, Florencia, ktoré sú múzeami sami o sebe, nadchnú aj najnáročnejších milovníkov umenia, histórie, architektúry. Pamiatkami je posiata celá krajina, veď stáročia bola centrom diania a vývoja európskej civilizácie. Každý z 20 regiónov je jedinečný, presiaknutý dejinami, v každom je čo obdivovať. Italia patrí medzi krajiny, kam sa návštevník opakovane vracia. Dovolenka Taliansko je širokánsky pojem, ktorý obsiahne všetky druhy cestovateľských aktivít. Začnite na severe v talianskych Dolomitoch a vychutnajte lahôdky v podobe svetových lyžiarskych stredísk, túlanie malebným Toskánskom, jachting a potápanie v smaragdových moriach Sardínie, liečivé a termálne pramene Ischie, exotiku Sicílie, poznávajte nespočetné chute miestnych špecialít a vín, alebo si vyberte niektorú z pláží 3000km dlhého pobrežia na leňošenie a oddych. Dovolenka Taliansko - žiadne nesplniteľné želanie.

Dovolenka - všetkých 20 talianskych regionov

Krajina Taliansko je v rámci samosprávneho členenia rozdelená na 20 regionov:

Abruzzo dovolenka Abruzzo má druhý najnižší počet obyvateľov spomedzi talianskych regiónov, čo spôsobil historický vývoj spolu s geografickými podmienkami: kraj je prevažne hornatý a hlavným spôsobom obživy bol chov oviec. Dnes tu po pôvodných horských osadách ostali zoskupenia domčekov, takže stojí za to spestriť si dovolenku pri mori aj výletom do hôr. V hornatom vnútrozemí môžete vystúpiť aj na vrch Gran Sasso, ktorý je so svojimi 2.914m najvyšším vrchom v Taliansku (okrem Dolomitov na severe). Ponúka úžasný výhľad na obe moria obmývajúce taliansko - Jadranské aj Tyrhénske. V rozprávkovej krajine nájdete aj vyše dvoch tuctov hradov a zámkov a 4 národné parky.

Basilicata dovolenka Basilicata je ešte stále nepoznanou novinkou medzi našimi turistami. Región je prevažne hornatý, na severe sa týči aj vyhasnutá sopka Monte Vulture, krajom preteká viacero riek a prírodnú scenériu dotvárajú aj jazerá. Basilicata má zaujímavú polohu - pobrežím sa dotýka na západe Tyrhénskeho mora a na východe Iónskeho mora. Pláže sú krásne, ešte nie príliš poznačené cestovným ruchom, na tyrhénskom pobreží prevažne skalnaté s malými romantickými plážami a zátokami, na východe piesčité. Hoci v súčasnosti je kraj málo osídlený a vo vnútrozemí nájdete aj celkom opustené miesta. O osídlení svedčia mnohé archeologické nálezy, v 13.st. p.n.l.

Calabria dovolenka Calabria hoci vzdialenosť zo strednej Európy je väčšia než k Benátskemu zálivu na severe, to, čo na Vás čaká v Calabrii na severe nenájdete: krajina tisícich prekvapení s krištáľovo čistým morom, príjemnými plážami a romantickým nádychom. Stojí za to absolvovať dlhšiu cestu autobusom (takmer do všetkých publikovaných stredísk zaisťujeme autobusovú dopravu), alebo si prejsť celé Taliansko autom a cestou sa možno zastaviť v niektorom z mnohých zaujímavých miest, alebo skombinovať pobyt s ďalšou týždňovou zastávkou napr. na Palmovej riviére či v Toskánsku. Kto sa chce na kalábrijský polostrov dopraviť letecky, môže využiť letisko v Lamezia Terme.

Campania dovolenka Campania je vyhlásená prekrásnym prírodným prostredím, nádherným členitým pobrežím a priezračným morom, ale aj veľmi cennými historickými pamiatkami. Výborná je tiež kampánska kuchyňa, známy syr mozzarella pochádzajúci práve z tejto oblasti je ten „pravý“ - Mozzarella di Bufala. Navštíviť môžete aj niektorú z „bufalých“ fariem vo vnútrozemí (napríklad na ceste z Neapola na prehliadku paláca v Caserte). Ak budete mať šťastie, alebo sa vopred dohodnete, podarí sa Vám vidieť aj celý proces výroby tohto chutného syra. Nenechajte si ujsť príležitosť prejsť si amalfské pobrežie, ktoré je považované za jedno z najkrajších miest v taliansku.

Emilia Romagna dovolenka Emilia Romagna sa nachádza v strednom Taliansku a je ohraničený riekou Pád na severe a Apeninami na juhu. Vďaka svojej polohe a veľmi úrodnej pôde, patrí tento kraj medzi najbohatšie. Od Comacchia po Cattolicu sa tiahne až 130 km piesočnatých pláží a je ideálnym miestom pre vyznávačov slnka a pláži. Okrem pláží Vás očarí aj príroda, historické pamiatky z čias Rimanov či Etruskov. Apeniny s hradmi, zámkami a kláštormi, starými horskými cestičkami a priesmykmi sú vzdialené len niekoľko kilometrov od pobrežia. Hlavným mestom kraja je univerzitné mesto Bologna, v ktorom sa nachádza množstvo stredovekých kostolov a pamiatok.

Friuli Venezia Giulia dovolenka Friuli Venezia Giulia sa nachádza v severovýchodnej časti Talianska a susedí na severe s Rakúskom, na západe s Benátskom a na východe so Slovinskom. Na juhu ho obmýva Jadranské more. Hlavným mestom je známy prístav Trieste (Terst). Čo sa týka jedla určite ochutnajte Prosciutto San Danieli - typickú šunku tohto kraja, víno je najlepšie z oblasti Collio. Ak si chcete priniesť typický spomienkový predmet, určite si vyberte šperky, ktoré sú presnými replikami langobardských šperkov. Pre našinca najbližšie more s piesočnatými plážami a s pozvoľným vstupom do mora sú strediská obľúbené hlavne rodinami s deťmi - Grado a Lignano.

Lazio dovolenka Lazio kraj s hlavným mestom Rím, bohatou históriou, vynikajúcou kuchyňou a prekrásnou krajinou s charakteristickým hornatým reliéfom a vrchmi zvažujúcimi sa do azúrového mora. Poskytuje príležitosti pre všetky druhy turistiky od klasiky, ktorú reprezentuje dovolenkovanie pri mori, cez poznávacie zájazdy s programom história, architektúra veľkomiest až po agroturistiku. Lazio je kraj, ktorý svojou rozlohou v dvadsiatke talianskych regiónov patrí medzi stredne veľké, počtom obyvateľov sa však radí na tretie miesto po Campanii a Lombardii. Charakteristický potomkovia Rimanov sa živia prevažne rybolovom, lákavá je miestna gastronómia a turistický ruch.

Liguria dovolenka Liguria je krajom dvoch tvárí: jej 317km dlhé pobrežie sa tiahne od La Spezie na východe, kde hraničí s Toskánskom až po Bordigheru pri francúzskych hraniciach na západe. Ligurská riviéra je tiež nazývaná kvetinovou rivierou vďaka množstvu paliem, agáve a tulipánových polí. Prekrásne pobrežie je prevažne skalnaté, no nájdete tu mnoho miest na kúpanie, malebné zátoky ako aj dlhé piesočnaté alebo kamienkové pláže vhodné pre deti. Zo severu lemujú región, široký 7-38km, hory a pahorky Regione Liguria, pri meste Savona sa spájajú Alpy s Apeninami na vrchole Colledi Cadibona. Hlavným mestom je Janov (Genova), najvýznamnejší taliansky prístav.

Lombardia dovolenka Lombardia s hlavným mestom Milano je suverénne najľudnatejší region Talianska, svojou rozlohou patrí k najväčším. Leží na severe Talianska a z hľadiska cestovného ruchu má význam veľtržná turistika (Milano) a zimné lyžiarske pobyty v známich strediskách Bormio a Livigno. V posledných rokoch sa výrazne zvýšil medzi našimi turistami záujem o tento region aj v letných mesiacoch. Alta Valtelina lyžiarska oblasť sa nachádza v blízkosti švajčiarskych hraníc, neďaleko svetoznámeho strediska St.Moritz. Alta Valtelina zahŕňa lyžiarske strediská Mottolino, Livigno, Bormio, San Colombano a Santa Caterina a disponuje tak 225 km lyžiarskych zjazdoviek.

Marche dovolenka Marche patrí medzi menšie spomedzi talianskych regiónov. Na severe hraničí s krajom Emilia Romagna v blízkosti známeho letoviska Rimini, kde si aj turisti z Marche môžu chodiť vychutnať množstvo atrakcií, v blízkosti je miništát San Marino. Na západe hraničí s Umbriou a na juhu plynule prechádza do regiónu Abruzzo. Hlavným mestom regiónu je Ancona, ktorá leží na východnom pobreží v strede regiónu. Je známa hlavne ako významný moderný prístav, no aj ona sa pýši historickým centrom na vrchu, s dómom z 11.st. z ktorého je krásny výhľad na more. Vo vnútrozemí je krásna nepoškodená krajina, ktorú reprezentujú 2 národné a 4 regionálne parky.

Molise dovolenka Molise naša klientela ešte len okrajovo objavila oblasť, ktorá zaznamenáva rastúci záujem u turistov zo západnych krajín. Spolu s regiónom Abruzzo tvoril tento kraj do roku 1963 jeden región: Abruzzi. Nadväzuje na svojho suseda teda aj geograficky, aj historicky. Molise s rozlohou menej ako 550m2 tvorí tenký hornatý pás, husto zalesnený a popretkávaný dobre zachovanými zámkami, ktoré patria k svetovému dedičstvu Unesco. Campomarino - stredisko so širokou piesčitou plážou leží uprostred olivovníkov a ponúka výhľady na údolie Biferno aj Tremitské ostrovy. Jeho starobylý pôvod potvrdzujú aj bronzové predmety z 6.st. pred Kristom.

Piemonte dovolenka Piemonte patrí k hospodársky najvýznamnejším oblastiam Talianska. Torino je hlavným mestom regionu a svetovým výrobcom automobilov, veltržným mestom, centrom módy. Turisticky zaujímavé sú tunajšie hory, ktoré najmä v zimnej sezóne ponúkajú kvalitné možnosti lyžovania. Vialattea ( 1.350 - 2.800 m.n.m.) je známa lyžiarska oblasť do ktorej patrí 5 piedmonských stredísk: Sestriere, Sanze d´ Oulx, Sansicario, Cesana a na francúzskej strane Montgenevre. Všetky sú vzájomne prepojené tak že môžete absolvovať na lyžiach 214 km zjazdoviek tej najvyššej kategórie, čo radí tento ski-areál medzi 10 najväčších v Európe.

Puglia dovolenka Puglia je už medzi našincami značne obľúbenou a vyhľadávanou destináciou. Niet divu pýši sa nádhernou prírodnou scenériou. Hornaté vnútrozemie pripomína aj naše stredoeurópske lesy (Foresta Umbra), na severe polostrova sú pozoruhodné jazerá - Lago di Lesina a siedme najväčšie v Taliansku Lago di Varano hemžiace sa úhormi. Pobrežie je členité a ponúka k oddychu známe piesočnaté pláže, vápencové útvary zas lákajú k preskúmaniu a potápaniu. Odporúčame aj výlet loďou po pobreží z prístavu vo Vieste, ktorý je pre našich klientov zabezpečený. Okrem prírody a pláží si určite vychutnáte nezameniteľnú atmosféru mestečiek - známeho Vieste či Peschici.

Sardegna dovolenka Sardegna „Karibik stredomoria“ - aj takýto prívlastok má čarovný ostrov Sardegna (Sardínia) s prekrásnym azúrovým morom, nezničenou prírodou, nádhernými piesočnatými plážami a členitým pobrežím. Sardínia je druhým najväčším ostrovom Talianska a patrí k najstaršie osídleným častiam Európy. Počas dovolenky si môžete pozrieť najstaršie archeologické pamiatky datované až do roku 1700 pred našim letopočtom. Pozostatkami sardínskej histórie sú nuraghi - vežové stavby z kameňa kužeľovitého tvaru. Hoci pri pohľade na nádherné pláže a čisté prírodné prostredie človeku stačí predstava relaxu na ležadle v piesku, ostrov je výborne vybavený pre všetky vodné športy.

Sicilia dovolenka Sicilia je najväčší ostrov s rozlohou 25.709 km2, ktorý je nazývaný „ostrovom Slnka“, hlavne vďaka subtropickému podnebiu s horúcimi letami a miernymi zimami. Ostrov obmývajú 3 moria Stredozemné, Tyrhénske a Iónske. Sicília bola prvým osídleným ostrovom v stredozemnom mori. Od pevniny je ostrov oddelený len Messinskou úžinou, ktorá má v najužšom mieste len 3 km, od Afriky je vzdialený len 140 km dlhý Tuniský prieplav. Vďaka jej strategickej polohe na križovatke námorných ciest bola často cieľom dobyvateľov, čo výrazne poznačilo jej kultúru, gastronómiu a zvyky. Symbolom je činná sopka Etna, pulzujúce Palermo, Syrakúzy aj priľahlé ostrovy - Lipari.

Toscana dovolenka Toscana je kraj preslávený umením, históriou, krásnou scenériou a v neposlednom rade aj vínom, z ktorých najslávnejšie je Chianti. Meno kraja pochádza z latiského výrazu Tusci, ktorý označuje Etruskov. Pozostatky ich kultúry sa nachádzajú na celom území Toskánska, mestá často obklopujú etruské hradby, krásne paláce svedčia o bohatstve kraja. Taliansko sa právom pýši týmto regiónom, ktorý je nielen turistickým skvostom. Z hľadiska cestovného ruchu zaujíma Toskánsko najvýznamnejšie miesto v rebríčku agroturizmu. Región je vyhľadávaný intelektuálmi, umelcami, emočne vyspelými turistami pre krásu krajiny a cit tunajších staviteľov splynúť s krajinou.

Trentino - Alto Adige dovolenka Trentino-Alto Adige patrí k najúspešnejším turistickým destináciám v Taliansku, keď ho zaplavujú turisti-lyžiari v zimnej sezóne. Známe Talianske Dolomiti (Alpy) koncentrujú to najlepšie z talianskej lyžovačky práve do tohoto regiónu. Nachádza sa tu drvivá väčšina lyžiarskych stredísk. 5-hviezd. lyžiarske strediská sú vzdialené z Bratislavy okolo 600-700 km. Sú známe nielen vďaka pretekom Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní. Rozdeľujú sa do 2 veľkých zoskupení - Dolomiti Superski a Skirama. Medzi najznámejšie patria: Madonna di Campiglio, Val di Fiemme, Val Gardena, Tonale, nezabudnuteľným zážitkom pre každého lyžiara je zlyžovanie bieleho kolotoča Sella Ronda.

Umbria dovolenka Umbria je jediný "suchozemský" taliansky región, ktorý leží na apenínskom polostrove a nemá more. Ohraničujú ho susedné Toskánsko, Lazio, Marche. Všetky tri okolité kraje sú turisticky veľmi významné a vyhľadávané. Neprítomnosť mora posúva preto Umbriu z hľadiska cestovného ruchu na vedľajšiu pozíciu. Hlavné mesto - Perugia je najväčším lákadlom turistov, samozrejme spoločne s mestom Assisi ( známe pútnické miesto - pôsobisko sv. Františka ). Krajina v Umbrii a v Toskánsku má veľmi podobný charakter, preto pri svojich potulkách vnútrozemím ani nezistíte, v ktorom z krajov sa práve ocitáte.

Valle d´Aosta dovolenka Valle d´Aosta je najmenším talianskym regionom tak rozlohou ako aj počtom obyvateľov, ale bohatým na prírodné krásy a hlavne na turistov v zimnom období. Nachádza sa v prekrásnom prostredí pod alpskými obrami - velikánom Materhorn ( 4.478m - taliansky názov "Cervino") - na jednej strane a majestátnym velikánom Mont Blanc (4.810m) najvyšším vrcholom Európy na strane hraníc s Francúzskom. Názov oblasti je odvodený od hlavného mesta regionu, ktorým je Aosta. Tu žije prevažná časť miestnych obyvateľov. Každý z nich sa rodí s lyžiarskou výbavou. Nádherné lyžovačky zažijete v prestížnych strediskách Courmayeur, Cervinia, Gressoney, Monte Rosa.

Veneto dovolenka Veneto je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších krajov Talianska. Turistov z celého sveta sem lákajú nepochybne Benátky (Venezia) so svojou neopakovateľnou atmosférou, Verona mesto „ Rómea a Júlie“, mestá Padova a Vicenza, jazerá Lago di Garda a Misurina, svetoznáme lyžiarske stredisko Cortina d´Ampezzo, ale aj dlhé piesočnaté pláže s pozvoľným vstupom do mora. Strediská Benátskej riviéry sú obľúbené hlavne pre ich dostupnosť ( len 600 - 670 km z Bratislavy), dobrú vybavenosť, cenovo dostupného ubytovania a možnosti navštíviť blízke kultúrne a umelecké strediská. Najnavštevovanejšie sú Lido di Jesolo, Bibione, Caorle.
 
Partneri: Dovolenka | Chorvátsko | Lyžovanie | Slovensko | Dovolenky
© 2009-2017 dovolenka taliansko sk
dovolenka Taliansko